Dominik Cumhuriyeti'nde Gezilecek 10 Yer
Dominik Cumhuriyeti'nde Gezilecek 10 Yer

10.648.613 toplam nüfusuyla Amerika kıtasında yer alan Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerdeki Hispanyola Adası üzerine kurulan bir ada ülkesidir.

Dominik Cumhuriyetinde Gezilecek Yerler

Yalnızca Haiti ile kara sınırı bulunan Dominik Cumhuriyeti, gezilip görülmeye değer bir ülkedir. Biz bu ülkeyi daha çok Survivor yarışma programı ile tanıyoruz.

Göz at ;

  1. Santo Domingo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Dominik Cumhuriyeti’nde Gezilecek 10 Yer
  3. Dominik Cumhuriyeti Nerede?
  4. Dominika Nerede?
  5. Dominik Cumhuriyeti’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Dominik Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkede yer alan plajlar, adalar, tarihi ve turistik yerler ile size harika bir tatil fırsatı sunmaktadır. Şimdi burada yer alan 10 gözde yeri yazacağız. Buraya yolunuz düşerse bu yerleri mutlaka gezin derim.

1-Bavaro

Punta Cana şehrinde yer alan Bavaro, Turistik bir bölgedir. Bu bölge tam 10 km denize kıyısı bulunmaktadır. Buraya her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist akın etmektedir. Bölgenin plajları, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları görülmeye değerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip kendinizi bölgenin masmavi sularına bırakıp  palmiye ağaçlarının arasına uzanabilirsiniz.

2-Plajları

Bir ada ülkesi olan Dominik Cumhuriyeti denilince akla ilk gelenlerden biri de şüphesiz uçsuz bucaksız plajlarıdır. Burada birçok harika plaj bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte gelip bu plajlarda harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Boca Chica, Playa Cofresi, Scotts Head, Rock Beach Portsmouth Plajı, Batibou Koyu ve L’escalier Tete Chien gibi plajlarında huzurlu bir tatil yaşayabilirsiniz.

3-Catalina Adası

Dominik Cumhuriyeti güneydoğu köşesinde yer alan Catalina,  La Romana merkezi yakınlarında bulunan tropik bir adadır. Yaklaşık 10 kilometrekarelik alan kaplayan bu adada; kum tepeleri, mangrov ormanları ve resifler bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil keyfi yaşamak için bu adayı tercih edebilirsiniz.

4-Santo Domingo

Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti ve en önemli kentlerinden biridir. Hispaniola Adası güneydoğu kıyısında yer alan bu kent, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya yolunuz düşerse Dominik İnsanı Müzesi, Ulusal Kütüphane, Santo Domingo Katedrali, Diego Colombo Sarayı, Ulusal Saray ve  Ozama Kalesini ziyaret edin.

5-Kaynayan Göl

Dominik Cumhuriyeti’nde yer alan Morne Trois Milli Parkı’nın dağlık bölgesinde bulunan bu göl, oldukça ilginç özelliklere sahiptir. Çünkü bu göl isminden de anlaşılacağı üzere gerçekten de kaynamaktadır. Bunun sebebi ise tabanından geçen sıvı lavlar olduğu söylenmektedir. Gölün kenarındaki suyun sıcaklığı 82 °C ile 93 °C arasındadır. Buraya yolunuz düşerse çok dikkat etmeniz gerekir. Rehber eşliğinde ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

6-Samana Bay

Dominik Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alan Samana Bay, Harika bir koydur. Los Haitises Milli Parkı yakınında yer alan bu koy, görülmeye değerdir. Harika bir manzarası bulunan bu koyda huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Ormanlık içinde yer alan koyda; akan nehirleri, mağaraları, denizi ve balinaları görebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi için bu koyu tercih edebilirsiniz.

7-Cayo Levantado

Cayo Levantado, Dominik Cumhuriyeti’nin en güzel adalarından biridir. Eğer sörf meraklısıysanız sizin için en uygun adres bu ada olabilir. Yine adada birçok plaj bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip sakin, eğlenceli ve huzurlu bir tatil yaşayabilirsiniz. Adanın doğal güzelliği gerçekten görülmeye değerdir.

8-Mercado Modelo

Ülkenin Zona Colonial bölgesinde yer alan Mercado Modelo, tam bir alışveriş merkezidir. Buraya gelip ülkeye özgü hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Burada  yerel ürünler ve otantik parçalar bulabileceğiniz eski bir pazar konumundadır. Buraya uğrayıp alışveriş yapmadan geri dönmeyiniz.

9-Los Haitises Milli Parkı

Ülkenin kuzeydoğu kıyısında yer alan Los Haitises Milli Parkı, 1976 yıllında ulusal bir park ilan edilmiştir. 208.826 kilometrekarelik alan kaplayan bu parkta çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Buraya gelip bu hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz. Özellikle çok sayıda kuş türü bulunmaktadır. İsmini dahi duymadığınız birçok kuşu burada görebilirsiniz.

10-Damajagua ve Ciguapa Şelalesi

Dominik Cumhuriyeti’nde yer alan Damajagua ve Ciguapa Şelalesi, Tropik ormanın kalbinde bulunan harika bir şelaledir. Burada enfes bir manzara sizi bekliyor olacaktır. Buraya tur eşliğinde katılıp şelalenin harika görüntüsü karşısında huzur bulabilirsiniz. Hatta buz gibi şelale suya girip yüzebilirsiniz.


Bunlar dışında Dominik Cumhuriyeti hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Dominik Cumhuriyeti

Nüfus: 10.648.613

Başkent: Santo Domingo

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimi: Dominik pesosu

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 12 Temmuz 1924

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here