Dumlupınar

Dumlupınar ilçesi Kütahya ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 83 km uzaklığındadır. İlçe Kütahya, Uşak, İzmir karayolu ve Afyon, Uşak, İzmir demir yolu üzerinde kuruludur. Buraya kara veya demir yolu ile ulaşım yapılabilir.

Kütahya’nın İlçeleri

Dumlu Eski Türkçe’de soğuk demektir. Dumlupınar Soğuk Pınar anlamında kullanılmıştır. İlçemizin tarihine bakacak olursak ilçemizin en eski yerleşim yerleri Kızılcaköy, Merkez, Ulualan, Yörük, Allıören, Ağaçköy, Arpalı gibi yerler bulunmaktadır. Allıören Höyüğün İlk Tunç çağında (MÖ 3000-MÖ 2500) yerleşim olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Yine bu bölgede Roma döneminden kalma Nekropol alanları bulunmaktadır. İlçemiz Kurtuluş savaşı yıllarında cephe arak büyük kahramanlığa şahit olmuştur. Yine burada birçok şehit verilmiştir. Dumlupınar 1987 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuştur. ilçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 2.918’dır.

Dumlupınar

Dumlupınar’da Gezilecek Yerler

1-Büyük Aslıhanlar Üç Tepeler Şehitliği

İlçemizde bulunan bu şehitlik ilçemize bağlı Büyük Aslıhanlar Köyünde bulunur. 1922 yıllında yapılan muharebe sonucunda şehit düşen Elazığ’lı Binbaşı Hacı Ömeroğlu Yusuf Ziya, Diyarbakırlı Üsteğmen Mehmetoğlu Ahmet, Urfa’lı Teğmen Halil, İbrahimoğlu Mustafa Hilmi ile beraber 42 Mehmetçik anısına yapılmıştır. bu şehitlik 1995 yıllında ziyarete açılmıştır.

Büyük Aslıhanlar Üç Tepeler Şehitliği

2-Dumlupınar İl hedef Anıtı

İlçemizde bulunan bu anıt ilçemiz, ilimiz hatta ülkemizin bağımsızlığını simgelemektedir. Kurtuluş savaşı yıllarında Osmanlı devleti ruhen yok olmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal yerel halkı arkasına alarak savaşa girmiştir. Bu savaş sonucunda birçok şehit vererek ülkemizi dış güçlerden kurtarmıştır. Bunlardan biride hatta en önemlisi de taarruz meydan muharebesidir. Burada savunma değil artık Taarruz yapılmıştır. Anıtın olduğu yerde Atatürk askere ‘Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz ileri’ sözü burada söylemiştir. Bu topraklar şehitlerimizin kanı ile sulanmıştır. 30 Ağustos 1922 yıllında burası ve ülkemiz zaferine kavuşmuştur. Burada ölen şehitlerimiz adına bu anıtı 1964 yılında yapımına başlanmış,1968 yılında kısmen bitirilmiş, 26 Ağustos 1972 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Dumlupınar İl hedefler Anıtı

3-Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş savaşın kaderini belirleyen ve ülkemize zafer şerbeti içtiren bu topraklar üzerinde kurulan bu müze 1997 yıllında hizmete girmiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde olan özel bir müzedir. Bu müzede Kurtuluş Savaşına ait çeşitli silahlar, kılıçlar, fotoğraflar, belgeler, araç ve gereçler sergilenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka gelip uğramalısınız.

Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi

4-Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı

İlçemizde bulunan bu anıt çok önemli değeri vardır. bir o kadar değerli hikayesi vardır. Atatürk 31 Ağustos 1922 yıllında muharebe meydanı gezerken toprağa gömülü halde bir sancaktar görür. Düşmanın ateşiyle toprak gömülmüştür. Fakat kolu katılaşmış halde hala toprak üstünde tutup bayrağı düşürmemiştir. Bunu gören Mustafa kemal çok duygulanır. Bu Mehmetçik için burada bir anıt yapılmasını emreder. 1924 yıllında burada anıt inşa eder. 1927 yıllında hizmete açılır. Atatürk burada bir konuşma yapar. Herkes çok duygulanır. Konuşması şöyledir. ‘‘Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı, ebedi hayatı burada taçlandı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, Devlet ve Cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarıdır. Burada temelini attığımız ‘‘Şehit Asker Abidesi’’ işte o ruhları, o ruhlarla beraber gazi arkadaşlarını, fedakâr ve kahraman Türk Milletini temsil edecektir. Bu Abide Türk Vatanına göz dikenlere, Türk’ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, cesaretini, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacaktır.’’tarihi sözünü söylemiştir. 1961 yıllında çıkarılan bir kanunla olayın geçtiği Berberçam Tepesine taşınmıştır. 1964 yılında Zafertepe’de Zafer Anıtının yapılması ile yerinden kaldırılarak Afyonkarahisar Müzesine taşınmış, 1979 yılında şimdiki yerine yapılarak 30 Ağustos 1979 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı

5-Dumlupınar Şehitliği

Bildiğiniz üzere Başkomutanlık Meydan muharebesi 26 Ağustos 1922 yıllında Afyonkarahisar’da başlamış. 30 Ağustos 1922 yıllında Dumlupınar’da zaferle sonuçlanmıştır. Kültür turizm bakanlığı zaferin 70.yıllında burada bir şehitlik yapmaya karar verir. Bu şehitlikte şunlar bulunur. Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı, 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabeleri, Şehit Baba Oğul Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Namazgah ve Şadırvan’dan oluşmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Dumlupınar Şehitliği

6-Dumlupınar Atatürk Evi

İlçemizde bulunan bu ev Atatürk’ün savaş döneminde karargâh olarak kullandığı evdir. 2003 yıllında Aslına uygun olarak restore edip hizmete açmıştır. Yolunuz düşerse bu eve uğrayın o yıllar bir film gibi göz önünüzden geçecektir. Manevi havasını içine çekmeniz size yeterli olacaktır.

Atatürk Evi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here