Dünyada Dini Yönetime Sahip 7 Ülke

Ülkelerini inandıkları dini değerlere göre yöneten ve Teokratik olarak isimlendirilen 7 ülkeyi sizler için derledik.

7. Afghanistan

Afganistan teokratik bir hükumete sahip olan bir İslam devletidir. İslam, ülkenin resmi dinidir ve tüm siyasi kurumların temelleri şeriat yasasına dayanmaktadır. Sürekli olarak iç savaş yaşandığı için Dünyanın en tehlikeli ülkelerinden birisidir.

6. İran

İran İslam Cumhuriyeti devrimci bir teokratik devlettir. Anayasanın tamamı Şii mezhebine göre düzenlenmiştir. Ülkede Müslüman olduğu halde farklı mezheplerden olan vatandaşlara iyi gözle bakılmamakta ve bazı hakları ellerinden alınmaktadır.

5. Moritanya

Kuzey Afrika’nın batısındaki Mağrib bölgesinde yer alan küçük bir ülkedir. Ülkenin yasal sistemi şeriat yasasına dayanmaktadır ve ulusal bayrağı da içeren simgelerinin çoğu İslam’ı sembolize etmektedir.

4. Suudi Arabistan

İslami bir teokratik monarşi olan Suudi Arabistan, dünyadaki en sıkı denetlenen hükumetlerden birine sahiptir. Kabe’nin de yer aldığı Mekke ve Medine şehirlerine ev sahipliği yapmaktadır. 1932 yılından beri Suud ailesi tarafından yönetilen ülke çok katı kurallar ile yönetilmektedir. Ü

3. Sudan

Sudan Hükümeti’nin teokratik yönetimi ve İslami kanunlara dayanan bir hukuk sistemi, %97 olan Müslüman nüfus tarafından benimsenmektedir.

2. Vatikan
Teokratik düşüncede Hristiyanlar tarafından yönetilen Vatikan, ülkedeki yürütme, yasama ve yargı alanlarına liderlik etmektedir.

1. Yemen
Yemen, bahsedilen diğer ülkelerin çoğunda olduğu gibi, hükumetin yürütme, yasama ve yargı alanlarını belirleyen İslami şeriat kanunlarıyla teokratik yönetime dayanıyor. Son zamanlarda Yemen, çeşitli siyasi gruplar arasındaki çatışmaların ülkede bir iç savaş durumuna yol açtığı yoğun bir siyasi karışıklık geçiriyor.

2 YORUMLAR

  1. Şeriatla yönetilen ülkelerde şeriat yok. Kendi uydurdukları kanunlar var. Çünkü Kuran sadece beş suça ceza belirlemiş, bunların hukuku ise her suça ceza verip adına şeriat diyor. Kendi belirlediğimiz hukuk deseler daha iyi olurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz