Dünyada en çok konuşulan 10 dil

Dünya’da toplam nüfus 6.931.075.597‘dur. Yapılan araştırmalar sonucunda Dünya üzerinde yaklaşık 6 bin 912 dil konuşulmaktadır. Bu dillerden bazıları yok olurken bazıları gün geçtikçe daha çok kişi tarafında konuşulmaktadır. İşte bu yazımızda siz değerli okurlarımıza dünya üzerinde en çok konuşulan 10 dil seçtik. Sorularınız olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

10- Malayca

Malayca dili Malezya ve Endonezya da konuşmaktadır. Bu dilin birçok lehçesi bulunur. En çok kullanılan lehçe ise  Endonezya lehçesidir. Bu dili dünya üzerinde yaklaşık 160 milyon kişi konuşmaktadır.

9-Portekizce

Portekizce adı üstünde Portekiz’in resmi dilidir. Portekiz küçük bir ülke olmasına rağmen dili en çok konuşulan diller arasında bulunmasına ben dahil hepiniz şaşırdınız. Portekiz 12. yüzyılda bağımsızlığını kazanınca koloniciliğe  diğer devletlerden erken başlamış. Gittiği her yere dilini de götürmüştür. Bugün dünya üzerinde Portekizce konuşan ülkeler şunlardır. Brezilya(resmi dil), Macau, Angola, Venezuela ve Mozambik’tir. Bugün dünya üzerinde bu dili konuşan kişi sayısı yaklaşık 191 milyondur. Halbuki Poretkiz’in nüfusu 10 milyon civarındadır.

8-Bengal Dili

Bu dil Bengladeş’ın resmi dilidir. Bengladeş  toplam nüfusu 150 milyondan fazladır. Birde bazı yerlerde bu dil konuşulmaktadır. Bugün dünya üzerinde bu dili konuşan yaklaşık 211 milyon insan vardır.

7- Türkçe

Bu dil başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere birçok ülkenin resmi dilidir. Doğu Türkistan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kadar birçok ülkede Türkçe konuşulmaktadır. Günümüzde dünya üzerinde Türkçe Konuşan yaklaşık 220 milyon insan bulunmaktadır.

6-Arapça

Arapça dünyanın en eski dillerden biridir. Kısaca bu dil Müslümanların ana dilidir. Dünya üzerinde ne kadar müslüman varsa bu dili öğrenmek ister. Çünkü Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı Kerim bu dilde indirilmiştir. Bu dili birçok ülke konuşmaktadır. Bu ülkeler şunlardır.  Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Suriye, Ürdün, Lübnan ve Mısır gibi Ortadoğu ülkeleri ana dilleri olarak konuşmaktadır. Bu dili dünya üzerine yaklaşık 246 milyon insan konuşmaktadır.

5-Rusça

Rusça dili Rusya’nın ana dilidir. Rusya zaten kalabalık bir ülkedir. Rusya’da toplam nüfus 143.439.832‘dır. Bunun yanında Rusça dili birçok ülkede konuşulmaktadır. Bu ülkeler: Ukrayna,  Belarus, Kazakistan ve  hatta Amerikadır. Yine Rusça Birleşmiş Milletlerin 6 dilinden biridir. Günümüzde Rusça dilini konuşan insan sayısı yaklaşık  277 milyon kişidir.

4-İspanyolca

İspanyolca dili İspanya dışında Güney Amerika ve Orta Amerika’da ana dil olarak konuşulmaktadır. Amerika’ya gelen göçmenlerde İspanyolca bilmektedir. Günümüzde dünya üzerinde İspanyolca Dilini konuşan 392 milyon kişi bulunmaktadır.

3-Hintçe

Hintçe bilindiği üzere Hindistan’da konuşulan bir dildir. Hindistan 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 1.326.801.576‘dır. Bu kalabalık nüfusu düşündüğümüzde en çok neden konuştuğunu anlarız. Fakat burada yaşayan herkesin Hintçe konuşmadığını söylemek lazım. Günümüzde dünya üzerinde Hintçe konuşan kişi sayısı yaklaşık olarak 497 milyon kişidir.

2-İngilizce

Dünyada en çok konuşulan dil olarak bilinir. Fakat bu yanlış bir bilgidir. Çünkü dünyada en çok konuşulan ikinci dildir. Fakat dünyada en fazla ülkenin resmi dili olmuştur. Bu dil bütün dünyada okullarda öğretilmektedir. Uluslararası bir dil olmuştur. Hatta ülkemizde kreşlerde bile öğretilmektedir. Bugün İngilizceyi ana dil olarak kullanılan ülkeler şunlardır. Yeni Zelanda, Amerika, İngiltere, Avustralya, Zimbabwe, Hong Kong, Güney Afrika ve Kanada’dır. Günümüzde dünya üzerinde bu dili konuşan yaklaşık olarak 510 milyon insan bulunur.

1-Mandarin

Mandarin diliniçoğunuz ilk defa duyuyor olabilir. Hatta bu dil nasıl ilk sırada olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Bende ilk duyduğumda aynı tepkiyi vermiştim. Sakin olun açıklayacağım. Mandarin dili Çin’in resmi dilidir. Çin yaklaşık 1.382.323.332 toplam nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesidir. Sizde takdir ederseniz ki bu kadar nüfuslu bir ülkenin dili de ilk sırada olmasını normal karşılamak lazım. Fakat bu dil dünyada öğrenilmesi en zor dillerden biridir. Çünkü her kelimenin 4 farklı telaffuzu olmasıdır. Günümüzde dünya üzerinde 1 milyar 300 milyon kişi bu dili konuşmaktadır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here