3. Berlin

Bisiklet dostu bir şehir, motorlu araçların varlığına rağmen onları yüz üstü bırakmayan ve yol, yer veren bir şehirdir. Bisikletli vatandaşlar kentin hava kalitesini yükselterek sağlıklı kalmalarına yardımcı olur ve turistlerin yeni bir varış noktası keşfetmek için harika bir deneyim kazanmasına sebep olurlar.

12. Bogota

Bogota, trafik sıkışıklığı nedeniyle kötü olarak bilinmektedir. Sıkışmamak için dolaşmak zor. 2013 yılı itibarıyla, şehrin 377 kilometrelik bisiklet yolları ve şeritleri yapıldı. Bisiklet teşvik etmek ve araba kullanımını cesaret kırmak için pek çok yoldan park alanlarının kaldırılması sayesinde, şehir bisiklet dostu olmuştur.

12. Bogota

11. Portland

Portland, Birleşik Devletler’deki önde gelen şehirlerden biridir. Modern bisiklet şeritleri sayesinde, insanların yaklaşık % 8’i Portland’da bisiklet sürüyor. Bu, ülkedeki kabaca ortalamadan 10 kat daha fazladır.

11. Portland

10. Beijing

Pekinn sokaklarının uzun bir bisiklet öyküsü var. Kullanılan bisiklet sayısı azalıyor ve alan kirliliği için kötü biliniyor olsa da, yine de iki tekerleğin çevresinde gezinmek nispeten kolay. Şehirde her geçen gün hava şartları zorlaştığı ve nefes almak imkansız hale geldiği için bisiklet kullanımı teşvik edilmektedir.

10. Beijing

9. Paris

Fransa’nın çok romantik bir kültürel resmi vardır. Paris, bisiklet kullananlar tarafından oldukça sevilen şehirlerden birisidir. Bisiklet yolları Paris’te gittikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Bisikletlerin çevreye duyarlı olarak tanıtımında, hafta sonları kentin bazı caddelerinin sadece bisiklete açık olmasının etkileride var.

9. Paris

8. Budapeşte

Budapeşte, banliyölere bol seçenekler sunan gelişmiş bir ulaşım sistemine sahiptir. Yine de, ulaşım seçeneklerinden biriside bisikletlerdir. Rıhtımlar ve otlarla kaplı bisiklet yolları ile, insanların trafikte yorgunluğa ve gürültüye maruz kalmaktan korumaktadırlar.

8. Budapest

7. Barcelona

Barcelona, turistlerin bisikletle kolayca gidebilecekleri bir şehirdir. Kolay ve zorlu, bisiklet parkurlarına ve kiralık bisikletlere kadar uzanan doğal yolları var. Şehirdeki işletmeler tarafından sunulan bisiklet turları bile var. Bununla birlikte, kentin ana caddelerinden alışveriş, gezi ve daha fazlası için bisiklet kullanan kentsel yollar da var. Bunlar Barselona’daki en kolay güzergahlardır, bu yüzden acemi biniciler bile rahatlıkla bisiklet sürebilir.

7. Barcelona

6. Rio de Janeiro

Son yıllarda Rio de Janeiro, Amsterdam ve Berlin gibi popüler bisiklet şehirlerinden sonra kendini modellemeye başlayan şehirlerden biri haline geldi. Ziyaretçiler, dünyaca ünlü plajları bisiklet yollarının yanı sıra, bisikletlerini kilitlemek için bisiklet parkurlarını bulacaklardır.

6. Rio de Janeiro

5. Montreal

Montreal, büyük bir bisiklet yollu ağına sahiptir. Bu durum şehir genelinde bir bisikletle seyahat etmeyi mümkün kılmaktadır. Bu yapıyı daha da iyileştirmek için, şehir bu ağ boyunca bisiklet paylaşmak için 2009’da bir program başlattı. Buna Bixi Montreal denir. Basit bir ödeme istasyonu kullanarak, kullanıcılar gerekli ücreti yatırır ve bisiklet, rıhtımdan serbest bırakılır. Bu, motosiklet sahibi olmayan kişilerin şehrin bisiklet parkurundan faydalanmasını mümkün kılar. Ayrıca turistlerin bisikletlere ulaşımını kolaylaştırır.

5. Montreal

4. Tokyo

Bisiklet, Tokyo’da şehir merkezini gezmek için harika bir yöntemdir. Bisikletçiler geçebilecekleri ortak parkları bulunmaktadır. Bisiklet dostu alanlar,mağazalar, restoranlar, simge yapılar ve daha fazlasını şehirde vardır.

4. Tokyo

3. Berlin

Berlin, ileri teknoloji araçlarına ve bisikletli olmak üzere birçok taşıma moduna sahiptir. İyi inşa edilmiş bisiklet yolları sayesinde Berlin’de bisiklet sürmek çok kolaydır. Ayrıca yüzlerce km yol boyunca ve arazide bisiklet yolları vardır.

3. Berlin

2. Copenhagen

Kopenhag’da, vatandaşlarının % 35’inden fazlası bisiklet kullanarak iş, okul ve diğer ulaşım olanaklarını kullanıyor. Bu, büyük oranda şehirdeki geniş bisiklet yolları ve kendilerine verilen güvenlik önlemleri sayesinde mümkün olmaktadır. Küçük bir ücret karşılığında ziyaretçiler ve vatandaşlar şehre ait bisikletleri kullanabilirler.

2. Copenhagen

1. Amsterdam

Amsterdam belki de bisiklet dostu yolları ile en ünlü şehirdir. Dünya genelinde en fazla bisiklet kullanılan şehirdir. Bisiklet parkurları, şehir içi bisiklet yolları ve garajlar gibi önemli detaylar atlanmamıştır. Bisiklet kullanmanın insanlığa olan rahatlığı nedeniyle Amsterdam kentinden çok fazla bisiklet kullanan vardır.Şehrin tek kötü tarafı ise maalesef bisikletler düzenli olarak çalınmaktadır. Yani bisiklet hırsızlığı çok fazla olmaktadır.

1. Amsterdam

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here