Dünyanın en küçük Kur'an–ı Kerim'i bu müzede!
Dünyanın en küçük Kur'an–ı Kerim'i bu müzede!

Dünya üzerinde birçok farklı müze türü bulunmaktadır. Bazılarını ilk gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemiyorsunuz. Vay be dedirten müzelerden biri de Azerbaycan’da bulunmaktadır. Bu müzede Dünyanın en küçük Kur’an–ı Kerim’i başta olmak üzere çok sayıda kitap sergilenmektedir. İşte o müze hakkında bilinmeyenler…

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yer alan bu müze, dünyanın ilk ve tek minyatür müzesi olma özelliği kazanmaktadır. Müzede 66 ülkeye ait kitaplar sergilenmektedir. Burayı ziyaret etmek için giriş de ücretsizdir.

Dünyanın ilk ve tek minyatür kitap müzesinde birçok değerli eser sergilenmektedir. Bunlardan biri de hiç şüphesiz 7. yüzyıla ait el yazması Kur’an–ı Kerim’dir. Bu müzeyi Azerbayca’nın meşhur ressamı Tahir Salahovun kız kardeşi Filolog Zarife Salahova tarafında açılmıştır.

Salahova her gittiği ülkede çok sayıda minyatür kitap toplamıştır. Ülkenin Cumhurbaşkanı desteğiyle bu müzeyi ziyaretçilere açmıştır. Bu müze; 7,5 cm’den küçük kitapların minyatür olarak kabul edildiği yerdir. Burada yer kitapların çoğu büyüteç olmadan okunmuyor.

Ülkemize ait birçok yazar ve şaire ait eserlerde burada sergilenmektedir. ‘Kitab-ı Dede Korkut’, ‘Köroğlu’, Atatürk’ün ‘Nutuk’u, Alpaslan Türkeş’in ‘Dokuz Işık’ adlı kitabı ile Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şiir kitapları, Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal’in kitapları bunlardan sadece birkaçı..

Bu harika ve ilginç müzede 6 bin üzerinde eser sergilenmektedir. Müzede minyatür kitaplar dışında büyüteçler yardımıyla okunabilen mikro kitaplar da bulunmaktadır. Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeyi hak kazanan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here