2. Capuchin Catacombs
2. Capuchin Catacombs

Mezarlıklar genel olarak herkes tarafından ürpertici yerler olarak kabul edilir. Çoğunun paranormal aktiviteleri ve olaylarla ilgili ürkütücü hikayeleri bulunmaktadır. Mezarın temelinde ölüler ve bilinmeyenlerin olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu oldukça doğaldır. Birçok mezarlıkta garip süslemeler, mimariler, hayaletimsi deneyimlerle pek alakalı olmayan, ama gizemli, korkunç bir havayı belirleyen, unutulmaz bir atmosfere sahiptirler. Dünyanın en tüyler ürpertici yani Creepiest Mezarlıklar veya mezarlarından bazıların göz atalım.

10. Chamula Cemetery

Meksika’nın güneyindeki Chiapis eyaletindeki San Juan Chamula’daki Chamula Mezarlığı, 1960’lı yıllarda Katolik bir kilise olması amaçlandı. Binlerce ceset bulunan yükseltilmiş mezar sıraları vardır. Komşu bir köyden bir papaz, vaftiz için bir zamanlar ziyaret eder ve o günden sonra tüm törenler bu kötü görünümlü mezarlıkta yapılır.

9. Witches Graveyard

Tennessee’de bulunan Brotherton Dağ Yolu’ndan uzakta dağların arasında yer alan Witches Graveyard, cadı gömülü çadır benzeri kaya levhaları, yıldızlarla bezenmiş taşlar, pentagramlar gibi ürkütücü özelliklerden dolayı Witches ‘Graveyard adlı takma adıyla bilinen mezarlıktır.

8. Saint Louis Cemetery

New Orleans kentinin en eski mezarlığı, 1780’lerde açıldı ve aynı adı taşıyan New Orleans’taki üç zeminli mezarlık alanının en ürkütücüsü olarak kabul edildi. Hâlâ her yıl birçok gömü var.

7. Old Jewish Cemetery

Eski Yahudi Mezarlığı Çek Cumhuriyeti’ndeki Prag’da yer alan Josefov’da bulunuyor. Bir Yahudi Mahallesinde uzanan bu yapı, 15. yüzyılın başlarından beri kullanımda idi ve bu mezarlıkta, katmanlarının üzerinde katmanlar bulunduğu gerçeği nedeniyle belirsiz sayıda mezar ve hikaye vardır. Bununla birlikte, yaklaşık 100.000 mezarın yanı sıra yaklaşık 12.000 mezar taşının bulunduğu tahmin edilmektedir. Mezarlıkta hayalet görenlerin sayısı oldukça fazla.

6. Cimitero di San Michele

İtalya’da Venedik’in tarihi ana karasında 19. yüzyılda kurulan bir mezarlıktır. Mezarlık bugün bile kullanılmakta ve cesetler burada 10 yıllık bir kontratta gömülebilir. Mezarlıkta birçok hayalet hikayesi vardır.

5. La Recoleta Cemetery

Arjantin Buenos Aires’teki ünlü Recoleta semtinde bulunan La Recoleta Mezarlığı, Buenos Aires’in önde gelen turistik mekanlarından biri olarak sayılıyor. Uzun boylu Yunan sütunlarına sahip neo-klasik kapılar, 19. ve 20. yüzyıl mezarlık sanatına, çok çeşitli mimari tarzlarda, ayrıntılı anıt mezardan ve heykellerden oluşur. Mezarlık ile ilgili en cazip şey, ölüler haricinde, şehir blokları gibi kaldırımlara uzanan kaldırımlarla kesit yerleşimidir.

4. Gladiator Graveyard

Efes’te, Roma arenalarının savaşçıları için mezarlık olarak yapılmıştır. Atletik gladyatörlerin yalnızca eğlencenin uğruna öldürmüş olduğu yabani hayvanlar, suçlular ya da birbirleriyle tekrarlanan kavgalar sonucu birden fazla yaralanma izlenerek 20-30 yaşları arasındaki 67 kişinin kalıntıları bu sitede arkeologlar tarafından bulundu.

3. Merry Graveyard

Romanya Sapanta’daki Merry Graveyard, adını Stan tazminatı Patras in 1930’da mezarından çıkarılarak işaretlenmesiyle yapılmış bir mezarlıktır.

2. Capuchin Catacombs

Sicilya’nın Polermo kentinde yer alan Capuchin Catacombs, ölüleri çarpıcı bir şekilde, 16. yüzyıldan beri cesetleri mumyalanmış halde ve yeraltı kriptolarında normal giysilerinde bulundurarak sergiliyor. Bugün, Palermo’nun zengin ve asilleri olan keşişler de dahil olmak üzere yaklaşık 8000 mumyalı ölü vardır. Mumyalama formülü daha sonra değiştirilince, 1920’de ölen iki eski Rosalia Lombardo’nun cesedi, yeni formülün cesedi ne kadar iyi koruyabileceğinin mükemmel bir örneğiydi.

1. Highgate Cemetery

Highgate Mezarlığı, İngiltere Londra’da 37 dönümlük büyümüş ormanlık alanına kurulmuş bir Viktorya dönemi mezarlığıdır. Yaklaşık 53.000 mezar var ve gömülü 170.000 kişi var. Mezarlık, bir doğa rezervi olarak de facto statü için de belirtilmiştir. Bu mezarlığın ilginç olan yönü ise, Viktorya döneminin eski Mısır’la olan takıntısını yansıtan insan, hayvan ve meleklerin muhteşem heykellerinin, çılgınlık düzeyinin çeşitli seviyelerde yer almasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz