Dursun Fakih Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Bilecik ili, Söğüt ilçe sınırında bulunan Dursun Fakih Türbesi, ziyaret edilmesi gereken önemli bir şahsiyetin mezarıdır. Türbe; Şeyh Edabali’nin damadı ve aynı zamanda Osman Gazi’nin bacanağı Dursun Fakıh’a aittir.

Dursun Fakih Kimdir?

Tefsir, fıkıh, hadis eğitimi almış olan Dursun Fakıh Osmanlı Devleti’nin kurulmasına büyük katkı göstermiş, savaşlara katılmış ve Osmanlı Devleti’nin ilk kadısı olmuştur. Osmanlı Devletinin kurulmasına büyük hizmetlerde bulunan Dursun Fakı 1327 yıllında burada vefat etmiştir. Türbesi burada bulunmaktadır. Her yıl çok sayıda kişi Türk büyüğünü ziyaret etmek için gelir. Sizin de buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Dursun Fakih Türbesi Nerede?

Dursun Fakih Türbesi, Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı Küre Köyünde bulunur.

Dursun Fakih Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla; Bursa İznik’ten Bilecik yönüne doğru yol alırken karşınıza çıkan Ertuğrul Gazi Türbesi tabelasını görünce burada sola dönün, Söğüt ilçesine giden bu yolda yaklaşık 13. kilometresinde Küre Köyü görürsünüz. Köye giriş yapın zaten türbe burada bulunur. Ya da Söğüt ilçesine gelen servislerle ilçe merkezine ulaşılır. Burada Küre Köyün dolmuşlarıyla türbeye ulaşım sağlanabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here