Efeler

Efeler; Aydın ilinin merkez ilçesidir. Efeler ilçesi Aydın’ın en büyük ve en kalabalık ilçesidir. Modern ve gelişmiş bir ilçe olan Efeler ilçesi merkezde yer almasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. Efeler ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Aydın Müzesi: Aydın ilinin Efeler ilçe merkezinde yer almaktadır. 2003 yılında hizmete açılan Aydın Müzesi içinde çok sayıda tarihi eser barındırmaktadır. Müze; arkeoloji, nümizmatik (sikke) ve etnografya bölümü olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Aydın Müzesi

Arkeolojik eserler bölümünde; çeşitli kazı çalışmaları sonucunda elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir.Çeşitli Dönemlere ait heykeller, cam objeler, toprak ve seramik ürünler, el baltaları ve çeşitli eserler sergilenmektedir.

Nümizmatik eserler bölümünde; Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Devleti gibi bölgede yaşayan devletlerin kullanmış olduğu gümüş, bronz ve bakır gibi sikke yani paralar sergilenmektedir.Bu bölümde yer alan Kızıldere Definesi ve Roma İmparatorları sikke koleksiyonu en çok dikkat çeken eserlerdendir.

Etnoğrafik eserler bölümünde ise; yöreye özgü halı, kilim, dokuma, efe kıyafetleri, oyalı yazmalar, takılar, El yazması Kuran-ı Kerim ve kitaplar, tesbihler, mutfak eşyaları ve ahşap eserler sergilenmektedir.

Üveyş Paşa Camii: Efeler ilçesinin merkezinde yer almaktadır. Üveyş Paşa Camisi; Aydın ilinin en eski camisidir. 1568 yılında kare planlı ve tek kubbeli olarak yapılan Üveyş Paşa Camii çeşitli zamanlarda onarılarak günümüze kadar ulaşması sağlanmıştır. Ayrıca Efeler ilçesinde yer alan alışveriş merkezlerini gezebilir hem alışveriş yapıp hem de keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Üveyş Paşa Cami
Efeler Hangi Şehirde
Efeler Nasıl Gidilir
Efeler Nerede
Efeler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here