Şavşat Efkar Tepesi
Şavşat Efkar Tepesi

Fakir Baykurt’un 1959-1960 yılları arasında gerçek hayatta esinlenerek bir kitap kaleme aldı. Bu kitap Türk Edebiyat tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kitabın ismi Efkar Tepesidir. Peki Fakir Baykurt’un bahsettiği bu  popüler tepe Nerede, Nasıl Gidilir? sorularına cevap bulacağız.

Fakir Baykurt, uzun bir süre Artvin’in Şavşat ilçesinde Türkçe Öğretmenliği yapmıştır. Bu kitabı bu sırada yazmıştır. Kitapta daha çok Köylü kesimin cahilliği, okur yazarlık oranın zayıf olması, din sömürüsü, kızları okula göndermeme gibi konular işlemektedir.

Baykurt, eserin adını Şavşat ilçesinin batısında yer alan Efkar tepesinden esinlenerek almıştır. Hatta yazar bu tepe üzerinde oturup eserini kaleme almıştır. Kitapta anlatılan olayların çoğu gerçek ve bu köylerde meydana gelmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tepeyi ziyaret edin. Bu tepe, aynı zamanda aşıklarında buluştuğu romantik tepe ismini almıştır. Günümüzde bu tepe şehrin manzarasını izlemek için muazzam bir yerdir.

Efkar Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Efkar Tepesi, Artvin’in Şavşat ilçesinin batısındaki Yeniköy Mahallesinde bulunur. Buraya ulaşmak için Şavşat ilçesine gelip burada özel aracınızla veya köy minibüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Şavşat Gezilecek Yerler
 2. Şavşat Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Karagöl
 4. Şavşat Arsiyan Yaylası
 5. Efkar Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir?
 6. Artvin Gezilecek Yerler
 7. Artvin’de Gezilecek 10 Yer
 8. Sarp Sınır Kapısından Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 9. Artvin Gece Hayatı
 10. Artvin Otelleri ve Artvin Otel Fiyatları
 11. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 12. Artvin Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 13. Hopa Otelleri ve Hopa Otel Fiyatları
 14. Artvin Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here