gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Eğil Hakkında

Köklü ve zengin bir geçmişe sahip olan Eğil ilçesi tarih içinde de önemli bir yer işgal etmiştir. Asur kalesinin adından da anlaşılabileceği gibi Asurlular’ın ötesine ulaşan bir geçmişi vardır.

O kale ki kalıntıları bile insanları halen etkileyebilir. İl merkezinin kuzeyinde dağlık bir arazide kurulmuş olan Eğil’in kuzeyinde Dicle nehri geçmekte ve Dicle ilçesi bulunmaktadır. Ayrıca Ergani, Hani ve Hazro ile komşudur.

Eğil Nerededir?

Eğil, Türkiye‘nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Diyarbakır iline bağlıdır. Eğil ilçesinin nüfusu  23.369 kişiden oluşmaktadır.

Eğil Hangi Bölgededir?

Eğil, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunup, Diyarbakır’ın ilçelerinden kuzeyinde Dicle, batısında Ergani, güneyinde Kayapınar ve Yenişehir ve doğusunda da Sur ilçeleriyle komşudur.

Eğil Hangi Şehirdedir?

Eğil ilçesi tarihi bir antik kent olmasının yanı sıra halk arasında Peygamberler şehri olarak bilinmektedir. Kentin tarihine şöyle bir baktığımızda Asurlular, Roma İmparatorluğu, Bizanslılar, Selçuklular, Abbasiler, Osmanlı İmparatorluğu ve son olarak Türkiye Cumhuriyetinin eserlerini görmek mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here