El Aman Hanı

Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından biri olan El Aman Hanı Bitlis ilinin Tatvan ilçesinde bulunmaktadır. El Aman Hanı; dükkanları, cami ve hamamı ile bir külliye teşkil etmektedir. Osmanlı Devleti zamanında hayrat olarak yapılan El Aman Hanı uzun yıllar boyunca kervansaray olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise bu tarihi kervansaray halka açık sosyal tesis olarak kullanılmaktadır.

Tatvan’da bulunan El Aman Hanına Bitlis merkezde kalkan Tatvan arabaları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Osmanlı Döneminde yoldan geçenlerin konaklaması için kervansaray olan El Aman Hanı restore edilerek sosyal tesise dönüştürülmüştür. Tarihi ve mimari güzelliğe sahip El Aman Hanı restorasyon çalışmaları sonucunda turizme kazandırılmıştır. El Aman Hanı her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret akımına uğramaktadır.

 El Aman Hanında restoran, hamam, kahvaltı salonu, yöresel yemek mekanları, şark odaları, sinema salonu, kütüphane, bilardo, tenis, oyun ve internet salonları yer almaktadır.

El Aman Hanı tarihi ve muhteşem görüntüsünün yanı sıra eğlenceli vakit geçireceğiniz bir yer. Burada hem tarihe şahitlik edebilir hem de Bitlis’e ait yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Ayrıca içerisinde bulunan eğlence merkezlerinde çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Kendinizi hem tarih sahnesinde hissedeceğiniz hem de modern yapısı ile etkileneceğiniz El Aman Hana uğramanızı tavsiye ediyorum.

El Aman Hanı
El Aman Hanı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here