Çorum Elvançelebi Cami Ve Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Çorum ilimizin Mecitözü ilçesine bağlı Elvançelebi köyünde bulunan Elvançelebi Cami Ve Türbesi hakkındaki gözlemlerimizi sizinle paylaşacağız.

Elvançelebi Cami Ve Türbesi

Elvan Çelebi hakkında kısa bir bilgi verecek olursak Elvan Çelebi 13. Yüzyılda yaşamıştır. O yıllarda Moğol baskısı sonucu kaçıp Anadolu’ya gelmiştir. Burada birçok alimden ders almıştır. Daha sonra babası Mısıra gidince Elvan Çelebi Mecitözü’ne gelip Elvan Köyüne yerleşiyor. Burada birçok hizmette bulunuyor. Cami, çeşme, zaviye, türbe ve hamam yaptı daha sonra Eretna Beyliğin hükümdarlığı ile birlikte bir vakıf kurdu. Bu vakıf çevre köylerde bulunan maddi durumu kötü olan insanlara yemek dağıtırdı. Ayrıca burada kurulan medrese de birçok insan yetiştirdi. Ölünce onun ailesini yanına gömdüler. Ayrıca Elvan Çelebi  atalarının hayat hikayelerini anlattığı Menakib-i Kudsiyye fi Menasib-il-Ünsiyye adlı 1081 beyitlik bir eser yazdı. Bu eser 13. Ve 14. Yüzyılda eski Türkçe ile yazıldığı için Türk Edebiyatında önemli bir yeri vardır. Elvan çelebi ölüm tarihi ile ilgili kesin bir tarih bulunmamaktadır.

Sonuç olarak yolumuz buraya düşerse her karış toprağında tarihin izi olan bu kenti ziyaret etmeyi unutmayınız.

Elvançelebi Cami Ve Türbesi Nerede?

Elvançelebi Cami Ve Türbesi, Çorum ilimizin Mecitözü ilçesine bağlı Elvançelebi köyünde bulunur.

Elvançelebi Cami Ve Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir. Çorum il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here