Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti Nerede, Nasıl Gidilir?
Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti Nerede, Nasıl Gidilir?

Bitlis ilimizin Ahlat ilçesinde bulunan tarihi Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Emir Bayındır Cami Ve Kümbetine Nasıl Gidilir
Emir Bayındır Cami Ve Kümbetine Nasıl Gidilir

Bitlis Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti

Bitlis ilimize birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Özelikle Ahlat ilçesine gittiğimizde her köşesinde bir tarihi yapıya rastlayabiliriz.Burada bulunan tarihi cami üzerinde bulunan kitabesine göre 1477 yıllında Bayındır Rüstem paşa tarafında yapılmıştır.  Caminin yan duvarında ‘Amel Baba Can’ ismi yazılıdır. Rivayette göre camiyi yapan ustanın ismi olduğu söylenmektedir.  Camiyi incelediğimizde sade bir Osmanlı mimarisine sahiptir. Bu cami Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı olup bugüne kadar birçok onarımdan geçilmiştir. Caminin güneyinde aynı isimle kümbet bulunmaktadır. Burada bulanan kümbette  Bayındır Rüstem Paşanın mezarı bulunduğu söylenmektedir.

Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti Nerede
Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti Nerede

Sonuç olarak bu tarihi cami ve kümbeti hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız buyurun sizi Bitlis ilimize bekliyoruz.

Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti
Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti

Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti Nerede?

Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti, Bitlis’in Ahlat ilçesine bağlı  İki Kubbe Mahallesinde bulunur.

Emir Bayındır Cami Ve Kümbeti Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta Ahlat ilçesine ulaşmak gerekir. Bitlis ‘ten kalkan Ahlat arabaları ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Uçak ile yolculuk yapacaksanız Van’ da inip 190 km uzaklıkta bulunan Ahlat’a ulaşabilirsiniz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here