Ermenistan Hakkında Bilgi
Ermenistan Hakkında Bilgi

Ermenistan, Kafkasya’da, Asya’da, Karadeniz ve Hazar Denizi arasında küçük bir ülkedir. Türkiye’nin komşusudur. Ancak uzun yıllardır siyasi sebeplerle sınır kapıları kapalıdır. Batıdaki komşusu Türkiye’dir. Ermenistan, İsviçre’den biraz daha küçüktür ve nüfusunun yaklaşık üçte birine sahiptir. Sitemizde aynı zamanda Ermenistan gezilecek yerler adında makalelerimizide okuyabilirsiniz.

Ermenistan’ın başkenti Erivan kentidir. Dünyanın en eski şehirlerinden biridir ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Erivan, ülkenin nüfusunun üçte birinin yaşadığı bir şehirdir.

Ermenistan Hakkında Bilgi
Ermenistan Hakkında Bilgi

Ermenice resmi dildir. Bu aslında Doğu Ermenice, ama daha kırsal bölgelerde Batı Ermenice de konuşuluyor. Bunlar çok farklı lehçeler. Bu nedenle Ermeniler birbirleriyle her zaman kolayca anlaşamazlar.

Ermenistan’da Rusya da önemli bir rol oynuyor. Resmi bir dil değil ama okullarda zorunlu. İş hayatında da Rusça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ermenistan’da başka diller de konuşulmaktadır.

Ermenistan dağlık bir ülkedir: çoğu 1000 metrenin üzerinde yer almaktadır. Dağlarda çok soğuk olabilir. İran’a yakın yerlerde hava sıcak ve kuru. Yaban hayatı da çok farklı: Kartallar, Yaban Domuzu, kurtlar ve Suriye Boz ayısı var, aynı zamanda Akrepler de var.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz