Ermenistan Gezi Rehberi
Ermenistan Gezi Rehberi

Yaklaşık 3 milyon nüfusuyla Asya kıtasında yer alan Ermenistan, Güney Kafkasya’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Bu ülke daha önce Sovyetler Birliği’ne bağlı bir cumhuriyet iken 1991 yıllında bağımsızlığını kazanmıştır.

Göz at ;

  1. Ermenistan Gezilecek Yerler
  2. Erivan Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Ermenistan’da Gezilecek 10 Yer
  4. Ermenistan Nerede?
  5. Ermenistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Ermenistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Azerbaycan, güneyinde İran, batısında Türkiye ve Nahçıvan bulunur. Bu ülkede gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Goris

Ermenistan’ın Sünik bölgesinde yer alan Goris, gezilip görülmesi gereken harika bir şehirdir. Bu şehir, Ermenistan ve Dağlık Karabağ sınırına en yakın yerdir. Burada birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapılar bulunur. Dünyada ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Özellikle ülkemizdeki peri bacalarını andıran yapılarını görüp ziyaret edin bunun dışında Ortaçağ Goris Mağara Konutları, Goris Kaya Ormanı, Kotrats Kervansarayı, Axel Bakounts Müzesi ve tarihi kiliseyi mutlaka ziyaret edin.

Gümrü

Başkent Erivan’nın 120 km kuzeybatısında yer alan Gümrü, yaklaşık 160 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Bu şehir aynı zamanda tarihte çok önemli bir yeri vardır. 3 Aralık 1920 tarihinde Ermenistan-Türkiye arasında imzalanan Gümrü Anlaşması bu şehirde yapılmıştır. Bu anlaşma ile TBMM’nin uluslararası alanda imzaladığı ilk antlaşmadır. Bu nedenle tarihi bir önemi var. Bunun dışında şehirde gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Kent Meydanı, Rus Kilisesi, Gümrü Arkeoloji Müzesi ve Siyah Kale gibi turistik yapılarını mutlaka ziyaret edin.

Vanadzor

Karakilise Lorri İdari Bölgesi’nin yönetim merkezi olan Vanadzor, yaklaşık 110 bin nüfusuyla ülkenin 3. büyük kentidir. Şehrin ismi burada yer alan siyah bir kiliseden gelmektedir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse Anticafe Teynik, Vanadzor Güzel Sanatlar Müzesi, Vanadzor Lori-Pambak Jeoloji Müzesi gibi turistik yapıları mutlaka görün.

Gök Cami

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Erivan’da yer alan Gök Cami, 1764 yıllında inşa edilen Azeri-Türk camisidir. Günümüzde burada ibadete açık olan tek camidir. Caminin mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Yakın tarihte Unesco Dünya Miras listesine alınmaya hazırlanıyor. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin derim.

Sevan Gölü

Ermenistan’ın Gavar şehrine yakın bir konumda bulunan Sevan Gölü veya diğer ismiyle Gökçe Gölü, 940 km²’lik yüz ölçümüyle Kafkasya’nın en büyük gölüdür. 74 km uzunluğunda ve 32 km genişliğinde yer alan bu göl, ülkenin hayat kaynağıdır. Göl çevresinde yaklaşık 11 plaj bulunmaktadır. Bilindiği üzere Ermenistan’ın denize sınırı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu göl, ülke için önemli bir yer tutmaktadır. Buraya gelip ülkenin doğal güzelliklerini görmek isterseniz bu göle gelmelisiniz.

Dilijan Milli Parkı

Ülkenin kuzeydoğu tarafında yer alan Dilijan Milli Parkı, Ermenistan’ın dört büyük milli parkından biridir. Hatta en popüler olanı diyebiliriz. 1958 yıllında ilan edilen milli park, 2002 yıllında doğa rezerve alanı olarak kabul edilmiştir. 240 kilometrekarelik alan üzerinde kurulan bu parkta yaklaşık 40 farklı bitki türü ve birçok hayvan türü bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka bu parkı ziyaret edin.

Geğard Manastırı

Ermenistan’ın Kotayk şehrinde yer alan Geghard Manastırı,  4. yüzyılda kayaların içinden oyularak inşa edilen Orta Çağ Manastırıdır. Bu yapı, 2000 yıllında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldı. Mimarisi oldukça dikkat çeken bu yapı, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi yapıyı ziyaret edin.

Cumhuriyet Meydanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Erivan’ın Kentron ilçesinde yer alan Cumhuriyet Meydanı, 1926-1977 yılları arasında kurulan bir meydandır. Bu Meydan, oldukça renkli ve hareketli bir yerdir. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları ziyaret edin. Bunun dışında yine meydan üzerinde bulunan restoran, cafe, otel ve gece mekanları bulunur. Şehre geldiğinizde bu meydanı mutlaka ziyaret edin.

9   Ermenistan Tarih Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Erivan’da yer alan Ermenistan Tarih Müzesi (History Museum of Armenia), 1919 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Bu müze ülkenin en eski ve en popüler müzesidir. Müzenin  nümizmatik, etnografya, restorasyon gibi bölümler bulunmaktadır. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Müze, Pazartesi günü dışında haftanın her günü 11:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

10  Tatev Manastır Kompleksi

Ermenistan’ın Tatev köyünde yer alan Tatev Manastır Kompleksi, 9. yüzyılda inşa edilen Orta Çağ Manastırıdır. O dönemde önemli ruhani merkezlerinden biriydi. Bu tarihi kompleksin yanı sıra dünyanın en uzun teleferik hattına sahiptir. Buraya gelip teleferikle Tatev köyü üzerinden yapılan yamaç paraşütü ile manastırın üzerinde tur atabilirsiniz. Bu manastırın mimarisi oldukça dikkat çekicidir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bu manastırı, mutlaka görün.


Bunlar dışında Ermenistan ile ilgili genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Ermenistan

Nüfus: 3.026.048

Başkent: Erivan

Resmi Dili: Ermenice

Para Birimi: Ermeni dramı

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 1991

Saat Farkı: Ermenistan saati Türkiye saatine göre 2 saat daha ileridir.

Vize Durumu: Ermenistan vize isteyen ülkeler arasındadır.

Önemli Şehirleri: Erivan, Gümrü, Vanadzor, Hrazdan, Armavir, Gavar

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Haziran, Eylül ve Ekim ayları arasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here