Ertuğrul Gazi Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Bilecik ili, Söğüt ilçe sınırında bulunan Ertuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’ye aittir. 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen yapının yapım tarihi kesin olarak beli değildir. İlk olarak  Osman Bey tarafından açık mezar olarak yapılmıştır. 1. Çelebi Mehmet tarafından türbe halini almıştır.

Türbe, çevresi geniş duvarlar ile çevrili bir bahçeiçinde yer almaktadır. Çeşitli zamanlarda onarımdan geçen türbe günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Türbenin yanında yer alan çeşmeler 1987 yılında yapılmıştır. 93 yaşında vefat eden ve tüm dünyaya hüküm süren Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin türbesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Ertuğrul Gazi Türbesi Nerede?

Ertuğrul Gazi Türbesi, Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı Türkmenbaşı Mahallesi, Ertuğrul Gazi Caddesi üzerinde bulunur.

Ertuğrul Gazi Türbesi Nasıl Gidilir?

Ertuğrul Gazi Türbesi’ne ulaşmak için ilk önce söğüt ilçe merkezine ulaşmanız gerekir. Söğüt ilçesi Bilecik il merkezine 28 km uzaklıkta yer almaktadır. Bilecik-Söğüt’e ülkemizin her yerinden karayolu ile ulaşım rahatlıkla yapılmaktadır. Bilecik’e geldikten sonra Bozüyük-Eskişehir yolu üzerinde Söğüt’e giden çevre yolunu takip ederseniz ilçeye ulaşabilirsiniz. İlçe merkezine ulaştıktan sonra yaklaşık 500 metre kadar sola doğru gittiğinizde türbeye ulaşırsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here