Eynesil

Eynesil Giresun iline bağlı bir ilçedir. Eynesil ilçesi Giresun il merkezine 72 km uzaklıkta yer almaktadır.

Eynesil İlçesi

Eynesil; Giresun ilinin Trabzon sınırında kalan son ilçesidir. Eynesil ilçesi de Giresun’un tüm ilçeleri gibi yeşil bir tabiata sahiptir. Eynesil ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Eynesil Kalesi

Eynesil ilçesinin doğusunda kayalık bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Kalenin kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle beraber Roma Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Deniz kenarında yer alan kıyı kalesidir. 2001 yılında restore edilen kale günümüzde ziyarete açıktır. Denizin mavisi ile buluşan Eynesil Kalesi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Eynesil Kalesi

Merkez Camii

EYNESİL ilçe merkezinde Gümüşçay Mahallesinde yer almaktadır. Merkez Camisinin üzerinde yer alan kitabeye göre yapı 1904 yılında inşa edilmiştir. Farklı zamanlarda onarımdan geçen Merkez Camii günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Sürekli onarımdan geçmesinden dolayı yapı orijinal halini koruyamamıştır. Merkez Camii günümüzde ibadete açıktır.

Çağlanbaşı Köprüsü

Eynesil ilçesine bağlı Ören Beldesinde Kıran Mahallesinde yer almaktadır. Köprünün kim tarafından ve ne zaman yapıldığının belirtildiği kitabesi günümüzde mevcut değildir. Köprü; 7 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğindedir. Çağlanbaşı Köprüsü günümüzde yaya trafiğine açık bulunmaktadır. Ayrıca ilçede  Köşeli Mevkiide Belen Köyü Köprüsü de yer almaktadır.

Eynesil Hangi Şehirde
Eynesil Haritası
Eynesil Merkez
Eynesil Nasıl Gidilir
Eynesil Nerede
Eynesil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz