Fatih Camii ve Külliyesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Fatih sultan Mehmet tarafında yapılmıştır. Külliye’de 16 adet yapı bulunur. Bunlar: cami, medrese, hamam, tabhane, konukevi, aşevi, kütüphane ve cami bulunur. ilimizde gezi düzenlemeyi düşünüyorsanız bu yapıyı da mutlaka listenize eklemenizi öneriyorum.

Fatih Camii ve Külliyesi Dış Görünüş

Fatih Camii ve Külliyesi

Bizans döneminde caminin olduğu yerde Havariyyun Kilisesi vardı. Osmanlı devleti İstanbul’u fethettikten sonra Fatih bu kilise yerinde bu camiyi inşa etmiştir. Yapı 1462-1470 yılları arasında inşa edilmiştir. mimarı da Atik sinandı. Fakat inşa edildikten birkaç yıl sonra ilimizde meydana gelen büyük depremlerle sarsılmıştır. Bu cami de depremde etkilenmiştir. Birçok kez onarımdan geçilmiştir. Günümüzdeki şeklini 1771 yıllında almıştır.

Fatih Camisine nasıl gidilir

Osmanlı Devletinde padişah ailesi tarafında yapılan camilere Selatin Camisi denir. Osmanlı devletinde yapılan ilk Selatin camisi de Fatih Camisidir. Bu özeliği önemli bir yere sahiptir. Camimizin bir diğer önemli kılan şey ise 1932 yıllında burada Türkçe ezanın ilk olarak bu camide okunmasıdır.

Fatih Camii ve Külliyesi

Yolunuz buraya düşerse 500 yıllık tarihi ile zamana meydan okuyan bu mimari harikası yapıyı mutlaka ziyaret ediniz. Yapıyı ziyaret etmeye gelince burada türbesi bulunan Fatih Sultan Mehmet, Gazi Osman Paşa ve Gülbahar Valide Sultan gibi birçok ismin kabri de burada bulunur. bu türbeleri de ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca külliyede bulunan diğer yapıları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Fatih Camii ve Külliyesi Nerede?

Fatih Camii ve Külliyesi, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Ali Kuşçu Mahallesi, Hattat Nafiz Caddesi üzerinde bulunur. 

Fatih Camii ve Külliyesi Nerede

Fatih Camii ve Külliyesi Nasıl Gidilir

Eminönü yönünde çalışan ve Yavuzselim Durağı’ndan geçen otobüsler kullanılabilir. Toplu taşıma ile gelecek olanlar ise önce Eminönü’ne gelip, buradan hareket eden otobüsleri kullanarak kısa sürede camiye ve külliyeye ulaşabilirler.

Fatih Camii ve Külliyesi
Fatih Camii ve Külliyesi İstanbul
Fatih Camii ve Külliyesi iç görüntüsü

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here