Fiji Gezi Rehberi
Fiji Gezi Rehberi

Fiji ya da resmî adı ile Fiji Cumhuriyeti, yaklaşık 900 bin nüfusuyla Pasifik Okyanusu’nun güneyinde bulunan bir dizi adadan oluşan bir ülkedir. Fiji Adası 215’i ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan oluşmaktadır.

Fijide Gezilecek Yerler

Batısında Vanuatu, güneybatısında Yeni Kaledonya, doğusunda Tonga, kuzeydoğusunda Soma, kuzeyinde Tuvalu, güneydoğusunda Yeni Zelanda’ya bağlı olan Karmedec Adaları bulunmaktadır. Fiji Ülkesi muazzam doğal güzelliği ve birbirinden güzel plajları ile ön plana çıkmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Göz at ;

  1. Fiji Gezilecek Yerler
  2. Fiji’de Gezilecek 10 Yer
  3. Fiji Nerede?
  4. Fiji’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Fiji Vizesi

Suva

Viti Levu adasının güneydoğu kısmında yer alan Suva, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Bir liman şehri olan Suva, çokça yağış almaktadır. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Sokaklarda ülkenin kültürünü canlı olarak görebilirsiniz. Müzelerinde tarihi dokuyu görüp inceleyebilir veya ormanlarında bakir doğasına şahit olabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse Fiji Müzesi (Fiji Museum), Hükümet Binaları – Parlamento (Government Buildings- Parliament), Kutsal Kalp Katedrali(Sacred Heart Cathedral), Colo-I-Suva Orman Parkı(Colo-I-Suva Forest Park), TappooCity ve Albert Park gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyin.

Nadi

Ülkenin batısında yer alan Nadi, gezilip görülmesi gereken renkli bir şehirdir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Nüfusu olarak ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. Yıl boyunca çok sayıda turist ağırlayan bu şehre yolunuz düşerse Sabeto Kaplıcaları ve Çamur Havuzu, Uyuyan Devin Bahçeleri, Sri Siva Subramaniya Tapınağı, Sri Siva Denarau Plajı, Subar Maniya ve Navala Köyü gibi turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Nausori

Ülkenin güneydoğusunda yer alan Nausori, gezilip görülmeye değer harika bir tatil kentidir. Nüfus olarak ülkenin en büyük 4. kentidir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle park ve bahçeleri görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Lautoka

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Lautoka, yaklaşık 52 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Nadi’nin 24 kilometre kuzeyinde yer alan bir kenttir. Fiji’nin şeker kamışı yetiştiriciliği bölgesinin kalbinde yer aldığı için Şeker kenti olarak da bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse gelip özellikle şehrin yerel pazarlarında gezip sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Yine yöreye özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Bunun dışında şehrin tarihi yapıları ve doğal güzelliklerini de keşfetmeden şehirden ayrılmayın.

Viti Levu

Başkent Suva’nın da üzerinde yer aldığı Viti Levu, Fiji’nin en büyük adasıdır. Burada yaklaşık 600 bin kişi yaşıyor. 10.388 km²’lik alan kaplayan bu ada, tam bir tatil cenneti. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist uğramaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu adaya uğrayıp sevdiklerinizle birlikte güzel bir tatil yaşayın derim.

Vanua Levu

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Vanua Levu veya eskideki ismiyle Sandalwood Adası,  5.587 km²’lik alanıyla Fiji’nin en büyük 2. adasıdır. Dalış meraklıları için oldukça cezbedici bir yerdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist uğramaktadır. Bu ada üzerinde yaklaşık 136 bin kişi yaşamaktadır. Sevdiklerinizle birlikte güzel bir tatil için bu ada tercih edilebilir. 

Kuata Adası

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Kuata Adası, Deniz canlıları ve deniz kabuklarını görmenin yanı sıra berrak sularda dalış  yapmak için oldukça uygun bir yerdir. Ayrıca nefis günbatımı manzarasıyla bu adaya hayran kalacaksınız. Buraya tekne ile ulaşıp en az bir ya da iki kalmalısınız. Sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirmek için oldukça uygun bir yerdir. Buraya eşinizi alıp balayı yapmak için oldukça harika bir yerdir. Adanın her tarafı romantik bir oratma hakimdir. 

Yasawa Adaları

Ülkenin batsında yer alan Yasawa Adaları, gezilip görülmeye değer harika bir tatil adasıdır. Huzur ve sakinlik arayanların uğradığı bir yerdir. Buraya gelip masmavi suda dalış yapmak, bembeyaz kumlarında uzanıp güneşlenmek veya bakir doğasında gezip rahat nefes almak gibi harika aktivitelere katılabilirsiniz. Buraya yolcu gemileriyle veya kiralık botla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hayatınızda güzel bir tatil keyfi kalsın istiyorsanız bu adaya uğramalısınız.

Waya LaiLai Adası

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Waya LaiLai Adası, Yasawa Adaları grubuna bağlı harika bir turistik adadır. Bu ada daha çok Naboro köyüyle bilinmektedir. Burası daha çok Fiji yerlilerinin yaşam alanıdır. Buraya daha çok sırt çantalı gezginlerin uğradığı bir yerdir. Ülkenin yerel yaşamı ve  egzotik atmosferi keşfetmek isteyenleri cezbediyor. Burada bulunan insanların sıcakkanlı ve güleryüzlü olmaları adaya ayrı bir renk katmaktadır. 

10  Mamanuca Adaları

Fiji’nin Nadi kıyılarında yer alan Mamanuca Adaları, muhteşem manzarası, harika plajları ve bakir doğasıyla göz kamaştırmaktadır. Birçok filmde de konu olan bu ada, gezilip görülmeye değerdir. Tropikal meyvelerin, papağanların ve rengarenk kelebeklerin süslediği bu adaya yıl boyunca birçok turist ziyaret etmektedir. “Dünyanın Görülmeye Değer En Güzel 10 Yeri”nden biri olan bu ada mutlaka gezilip görülmeli diyorum. Bu adaya geldiğinizde kendiniz bir masal kitabında hissedeceksiniz. Uzun süre bu şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.


Bunlar dışında Fiji ile ilgili genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;

Fiji

Nüfus: 897.537

Başkent: Suva

Resmi Dilleri: İngilizce, Fiji dili, Fiji Hintçesi

Para Birimi: Fiji doları

Bulunduğu Kıta: Okyanusya

Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 1970

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 10 saat daha ileridir.

Önemli Şehirleri: Suva, Lautoka, Nadi

Ne Zaman Gidilir: Tropikal iklime sahip olan ülkeye gitmek için en uygun zaman yağışın azaldığı kasırgaların pek yaşanmadığı günlük ortalama sıcaklığının 25 dereceye düştüğü Mayıs ve ekim ayları arasıdır.

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir. Fakat buraya direk uçuş bulunmamaktadır.

Fiji Nerede, Nasıl Gidilir?
Fiji Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here