Frankfurt (oder) Hakkında Bilgi
Frankfurt (oder) Hakkında Bilgi

Frankfurt (oder), nehir kenarında veya Brandenburg eyaletinde bulunan bir şehirdir. Nehrin adı parantez içinde yazılır, böylece Frankfurt am Main şehrinin adından daha iyi bir şekilde ayırt edilebilir. Burası daha büyüktür.

Frankfurt yaklaşık 58.000 nüfusa sahiptir. Şehir Brandenburg’un doğusundadır. Oder’in diğer tarafında ise Polonya’nın küçük kasabası Svubiç yer almaktadır.

Kuruluş belgesine göre, Frankfurt 1253 yılından beri vardır. O zamanlar hala “Vrankenforde” olarak adlandırılıyordu. Başlangıçta Frankfurt, çoğunlukla tüccarların yerleştiği küçük bir yerleşim yeriydi. Birkaç uzak Ticaret yolunun birleştiği bir yerdeydi.

Frankfurt (oder) Hakkında Bilgi
Frankfurt (oder) Hakkında Bilgi

Modern çağın başında Frankfurt bir üniversite kuruldu. 19. yüzyılda Silezya’daki Breslau’ya taşındı. Bugün Frankfurt’ta bir üniversite daha vardır: Viadrina Avrupa Üniversitesi. Polonyalıların ve Almanların bilimde iyi işbirliği yapmalarını teşvik etmek istenilmektedir.

Frankfurt’ta yazar Heinrich Kleist 1777’den 1811’e kadar yaşadı ve bugün dünya Edebiyatına ait birçok kitap yazdı. Frankfurt şehir merkezindeki bir müzede hayatı ve eserleri hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Frankfurt 1990 yılından beri Kleiststadt olarak adlandırılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz