Yeni Galata Köprüsü

Medeniyet şehri İstanbul ilimizde bulunan bu köprü adeta ilimizin trafiğini ayakta tutan bir köprüdür. Öyle bildiğimiz köprülerden de değildir. Gerek gördüğü hizmeti gerek tarihi dokusu ile insanları büyüleyen bir köprüdür.

Galata Köprüsü

İstanbul Galata Köprüsü

Bu köprü ilimizin Haliç üzerine yapılmış harika bir köprüdür. Köprü Karaköy ile Eminönü’nü birleştirme görevinde bulunmuştur. uzun yıllardır bu semti birleştiren bu köprünün birde tarihine bakalım.

Galata Köprüsü İstanbul

Bu köprü ilk olarak 1845 yıllında inşa edilmiştir. köprü sonradan 1863, 1875 ve 1912 yıllarında yenilenmiştir.  1912 yıllında burada yapılan Birinci Ulusal Mimarlık Akımı tarzı köprü ilimizin sembolü olmuştur.  1992 yıllında bu köprü yanmış isim olarak da tarihi Galata Köprüsü olarak adlandırılmıştır.

Yeni Galata Köprüsü

Günümüzde bulunan köprü ise 1994 yıllında hizmette açılmıştır. Bu köprü 490 metre uzunluğunda 80 metrelik kısmı açılabilen bir baskül köprüdür. Bu köprünün asıl önemli kılan bir başka özelliği ise üzerinde tramvay geçen nadir baskül köprülerden biridir.

Galata Köprüsü Nerede

Haliç üzerinde tarih boyunca birçok köprü yapılmıştır. Günümüzde olan köprü yukarıdan da bahsettiğim gibi 1994 yıllında hizmete girdi. Bu köprü haliç üzerinde yapılan 5. Köprüdür. Bu köprü birçok filme ve kitaba konu olmuştur. Bu köprü birçok yazar ve şairin belirttiği gibi iki farklı kültürü birleştirir. İstanbul yolculuğunuzda bu tarihi köprüyü ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Galata Köprüsü Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için birçok alternatif ulaşım yolu bulunur. Otobüs, Tramvay, Vapur ile Eminönü durağında inerek ulaşabilirsiniz. Araç ile Eminönü sahil yolundan giderseniz köprü üzerine gelmeden ya da köprüyü geçtikten sonra bir çok otopark mevcuttur.

Eski Galata Köprüsü

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz