Galatasaray Lisesi girişi

İstanbul’un Beyoğlu ilçemizin Galatasaray semtinde bulunan asırlık bir eğitim yuvasıdır. Ülkemizin en eski eğitim kurumlarından biridir. Burası Fransızca eğitim verilmektedir. Yanında seçmeli dil eğitimi de yapılmaktadır.

Galatasaray Lisesi

Galatasaray lisesi tarihi Osmanlı dönemine dayanır. Osmanlı döneminde Enderun okulları vardı. Bu okullar saray ve çevresindekilerin eğitimi ile uğraşan özel okullar diyeceğimiz eğitim yuvalarıydı. 1481 yıllında Galatasaray Ocağı ve Medresesi 1868 tarihinde ise Mektebi Sultani adında bir okul açılmıştır. Bu okul uzun yıllar saray ve çevresindekilerin eğitimini vermiştir. Burada birçok devlet adamı ve padişahlar yetişmiştir. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte burası 1923 yıllında Galatasaray Lisesi olarak isim değiştirmiştir.

Galatasaray Lisesi Nerede

Galatasaray lisesi yukarıda da belirttiğim gibi Fransızca eğitim verilmektedir. Ülkemiz ve Fransız arasında bir anlaşma bulunmaktadır. Burası bir kamu okulu olup öğrenciler Teog sınav sonucu ile buraya yerleşmektedir. Aldıkları eğitim sonucunda üniversiteye yerleşmektedirler. Burada okuyan bir öğrenci istediği bir Fransız Üniversitesine sınavsız girebilir. Devlet okullarından Anadolu Lisesi olmasına rağmen ülkemizin en başarılı liselerinden biridir. Burada çalışan öğretmenlerin bir kısmını Fransız devleti atamaktadır. Bir kısmı ise bizim ülkemizde atamaktadır.

Galatasaray Lisesi iç görüntüsü

1968 yıllından berri laik bir kimlikle eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Burada birçok devlet adamı yetişmiştir. Bu liseyi Atatürk iki kere ziyaret etmiş. Buradaki eğitimi bizzat kendisi denetlemiştir. 1994 yıllında çıkan bir kanunla Galatasaray Üniversitesi de açılmıştır. Ünvirsite bünyesinde ilkokul, ortaokul ve lise de bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse bu tarihi eğitim kurumunu ziyaret edebilirsiniz.

Galatasaray Lisesi Nerede: Kuloğlu Mahallesi İstiklal Cad. No 159, 34430 Beyoğlu İSTANBUL

Galatasaray Lisesine Nasıl Gidilir: toplu taşıma araçları ve nostaljik tramvay ile ulaşabilirsiniz.

Galatasaray Lisesi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here