Galatasaray Üniversitesi İstanbul

Galatasaray Üniversitesi Medeniyet şehri İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesine bağlı Ortaköy semtinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray spor kulübü ve Galatasaray lisesi ile birlikte Galatasaray topluluğun en önemli üç kurumudur.

Galatasaray Üniversitesi

Galatasaray Üniversitesi;ilk kez 1481 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından Galata Sarayı adıyla bir Enderun okulu olarak kurulmuştur. Burada devlet yönetiminde görev alacak padişah ve saray çocukları eğitim alırdı. Kısaca bu üniversite Galatasaray lisesinin bir devamı niteliğindedir. 1993 yıllında Türk hükümeti ve Fransız hükümetin ortak girişimi ile açılmıştır.

Galatasaray Üniversitesi bayrakları ve Türk Bayrağı

Eğitim dili Fransızcadır. Ülkemizde yabancı dilde eğitim verilen ilk devlet üniversitedir. Üniversite Fransız ve Türkiye arasında imzalanan uluslar arası bir anlaşma sonucunda kurulmuştur. Üniversiteye her sene 480 öğrenci alınır. Bunun 240 tanesini Türkiye’de Fransızca eğitim yapan 18 liseden alınır. 18 liseden biri de Galatasaray Lisesidir. Bu kontenjanın 240’ın 120 tanesi sadece bu liseye ayrılmıştır. diğer 240 öğrenci ise ülkemizin diğer liselerinde sınava girip gelmektedir.

Üniversite ana binası, Boğaziçi Köprüsü ve Büyük Mecidiye Camii

Muhteşem manzarası ve akademik eğitimi ile sadece ülkemizde değil uluslar arası alanda birçok başarıya imza atmıştır. Yolunuz düşerse üniversite kampüsü ziyaret etmenizi öneririm.

Galatasaray Üniversitesi’nin İstanbul Boğazı’ndan görünümü

Galatasaray Üniversitesi Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasından gelenler için

  • Kadıköy Rıhtım’dan Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş’ta Ortaköy yönüne giden Bahçeşehir Üniversitesi durağından 22, 22RE, 25E, 40T, 42T, DT1 numaralı otobüslerden herhangi birine binip Galatasaray Üniversitesi durağında inerek Galatasaray Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Üsküdar’dan Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş’ta Ortaköy yönüne giden Bahçeşehir Üniversitesi durağından 22, 22RE, 25E, 40T, 42T, DT1 numaralı otobüslerden herhangi birine binip Galatasaray Üniversitesi durağında inerek Galatasaray Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Kartal, Pendik, Tuzla, Maltepe taraflarından geliyorsanız Kadıköy-Kartal metrosuyla Kadıköy’e gelip Rıhtım’dan Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş’ta Ortaköy yönüne giden Bahçeşehir Üniversitesi durağından 22, 22RE, 25E, 40T, 42T, DT1 numaralı otobüslerden herhangi birine binip Galatasaray Üniversitesi durağında inerek Galatasaray Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz
  • Ümraniye taraflarından geliyorsanız 9A, 9Ç, 9Ü, 9ÜD, 11V, 11G, 320 numaralı otobüs hatlarından herhangi birine binip Üsküdar Son Durak’ta indikten sonra karşınızdaki iskeleden Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş’ta Ortaköy yönüne giden Bahçeşehir Üniversitesi durağından 22, 22RE, 25E, 40T, 42T, DT1 numaralı otobüslerden herhangi birine binip Galatasaray Üniversitesi durağında inerek Galatasaray Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Samandıra, Sancaktepe taraflarından geliyorsanız Alemdağ’dan kalkan 522 numaralı otobüs ile Boğaziçi Köprüsü durağında inip Metrobüse aktarma yapıp Zincirlikuyu durağında inmeniz gerekiyor.Zincirlikuyu Beşiktaş çıkışından çıkarak önünüzdeki otobüs durağından geçen herhangi bir otobüse binerek Barbaros Bulvarından aşağıya inip Beşiktaş Meydan durağında indikten sonra Ortaköy yönüne giden Bahçehirşehir Üniversitesi durağından 22, 22RE, 25E, 40T, 42T, DT1 numaralı otobüslerden herhangi birine binip Galatasaray Üniversitesi durağında inerek Galatasaray Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

Avrupa yakasından gelenler için

  • Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece, Mecidiyeköy taraflarından geliyorsanız herhangi bir Metrobüs istasyonundan metrobüse binerek Zincirlikuyu’ya geldikten sonra Beşiktaş çıkışından çıkarak önünüzdeki otobüs durağından geçen herhangi bir otobüse binerek Barbaros Bulvarından aşağıya inip Beşiktaş Meydan durağında indikten sonra Ortaköy yönüne giden Bahçeşehir Üniversitesi durağından 22, 22RE, 25E, 40T, 42T, DT1 numaralı otobüslerden herhangi birine binip Galatasaray Üniversitesi durağında inerek Galatasaray Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Esenler, Bağcılar, Güngören taraflarından geliyorsanız Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Kabataş’ta inip Kabataş’tan kalkan 22, 22RE, 25E otobüs hatlarından herhangi birine binip Galatasaray Üniversitesi durağında inerek Galatasaray Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Taksim’den DT1, 40T,  42T numaralı otobüslerden herhangi birine binerek Galatasaray Üniversitesi durağında inip Galatasaray Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.
Galatasaray Üniversitesi logusu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here