Kütahya Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir?

Kütahya İlimizin Gediz ilçesinde bulunan Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası ile ilgili araştırıp gözlemlediğimiz bilgileri sizinle paylaşacağız.

Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası

İlçemizde geçen Gediz, Porsuk nehirleriyle ve Banaz çayı buluştuğu yerde Murat Dağı karşımıza çıkmaktadır. Bu dağ  Kütahya’nın ve aynı zamanda İç Ege’nin en yüksek dağıdır. Bu dağ 2312 metre yüksekliktedir. Bu dağın eteğinde bulunan yayla 900’e yakın çeşitli bitkilerle adeta burayı küçük bir cennet haline getirmiştir. Bu yolculuğa yazın sıcağında çıktığımızda bu yaylaya ulaşır ulaşılmaz bizi tertemiz havası, suyu karşılar, her bir köşesinde bir bitki selamlamakta. Orkide, lale, nilüfer, çiğdem vb. bir sürü çiçek diğer taraftan meşe,kestane ve çam ağaçları ile eşsiz bir güzelliğe sahne olmaktadır. Ayrıca burada hamam ve kaplıcalar da mevcuttur. Bu kaplıcaların çok hastalığa deva olduğu da söylenmektedir. Bakanlar kurulu kararıyla 1987 yıllında burası bir turizm kenti olarak kabul edilmiştir. Buraya gelenler için de ayrıca  konaklama yerleri de mevcuttur.

Sonuç olarak doğaseverler için önerim şu gezilecek yerler adlı not defterimizi çıkarıp burayı hemen not alıp altını iki üç kere çizmek ve fırsat bulduğu gibi buraya gidip ziyaret etmek….

Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası Nerede?

Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası, Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Uğurluca Köyü sınırında bulunur. Kütahya kent merkezine yaklaşık 120 km uzaklıktadır.

Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası Nasıl Gidilir?

Merkezde bulunan Gediz belediyesine ait otobüslerle ulaşılabilir. Ya da şahsi aracınızla tabelaları takip ederek daha rahat ulaşabilirsiniz.

Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası
Gediz Muratdağı Ocakoğlu Yaylası

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here