Gine'de Gezilecek 10 Yer
Gine'de Gezilecek 10 Yer

12.947.122 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Gine, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Göz at ;

  1. Gine Gezilecek Yerler
  2. Conakry (Konakri) Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Gine’de Gezilecek 10 Yer
  4. Gine Nerede?
  5. Gine’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Buraya gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken önemli yerleri listeledik. İşte o liste…

1-Kankan

Ülkenin orta doğusunda yer alan Kankan, Milo nehri kıyısında kurulmuş bir şehirdir. Yaklaşık 200 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu şehre uğramadan geri dönmeyiniz.

2-Îles de Los

Gine’de yer alan Îles de Los, 80 km²’lik alanıyla görülmeye değer bir adadır. Bu ada rakımı yaklaşık  47 m’dir. Burada bişrçok doğal güzellik bulunur. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil yaşamak için bu adayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca ada üzerinde birçok hayvan türü bulunur. Buraya şehir merkezinden tekne turuyla ulaşabilirsiniz. 

3-Fouta Djallon

Gine’de yer alan Fouta Djallon, 1.515 m yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağıdır. Burada birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya adrenalin seven maceraperest gezginleri beklemektedir. Buraya yolunuz düşerse uğrayın derim.

4-Başkanlık Sarayı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Konakri’de yer alan Başkanlık Sarayı, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Ülkenin sembol yapılarından biri olup buraya gelen turistlerin çoğu burayı görüp öyle dönmektedir. Sizin de yolunuz düşerse uğrayıp öyle geri dönün.

5-Gine Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Konakri’de yer alan Gine Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer önemli bir yapıdır. Burada çok sayıda tarihi yapı sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi almak için bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

6-Soumba Şelaleleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Konakri  merkezine yaklaşık iki saat uzaklıkta yer alan Soumba Şelaleleri, Ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmek için oldukça uygun bir yerdir. Hatta ülkenin en güzel doğal güzelliği olarak bilinmektedir. Şehir hayatında sıkıldıysanız sevdiklerinizle buraya gelip huzurlu bir gezi yapabilirsiniz. Burada bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

7-Conakry Büyük Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Konakri’de yer alan Conakry Büyük Camii, 1982 yıllında Suudi Arabistan Kralı Fahd’ın sağladığı ekonomik destekle Gine’nin ilk başkanı Ahmed Sékou Touré tarafından inşa edilen  ülkenin en büyük camisidir. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret edin derim. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir.

8-Madina Market

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Konakri’de yer alan Madina Market, hediyelik eşya almak için oldukça uygun bir yerdir. Ülkenin en renkli ve canlı yeri olarak bilinmektedir. Burada birçok yerel ürün satılmaktadır. Alışveriş denilince akla ilk olarak burası gelmektedir.  Kitap, tekstil ve gıda ürünlerinin birçok ürünü bu pazarda bulabilirsiniz.

9-Conakry Botanik Bahçesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Konakri’de yer alan Conakry Botanik Bahçesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Ülkenin oksijen kaynağı olarak bilinmektedir. Bu bahçede çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip hayatınızda hiç duymadığınız bitkileri görüp hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

10-Nimba Dağı Yasaklı Doğa Siti

Gine ve Fildişi Sahili’nde yer alan Nimba Dağı Yasaklı Doğa Siti, 175,4 km²’lik alanda 1944 yıllında kurulan bir koruma alanıdır. Bu koruma alanı Unesco tarafında korum altına alınmıştır. Burada birçok hayvan türü bulunmaktadır. Özellikle soyu tükenmekte olan hayvanları burada görebilirsiniz. Toplam 17.540 hektar alan üzerinde yer alan bu doğa siti, her yıl birçok kişi tarafında ziyaret edilmektedir.


Bunlar dışında Gine hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Gine

Nüfus: 12.947.122

Başkent: Konakri

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Gine frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 2 Ekim 1958

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here