Gökçeada

Gökçeada; Çanakkale ilinin ada ilçesidir. Ege Denizinde yer alan iki adadan biri olan Gökçeada ülkemizin en büyük adasıdır.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada’ya ulaşım feribot ve deniz otobüsleri ile sağlanmaktadır. Gölçeada’ya giden vapurlar Gelibolu ilçesinin Kabatepe Limanından hareket etmektedir.

Güneşin en son battığı yer olan Gökçeada doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Gökçeada ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Gökçeada Nasıl Gidilir

Aydıncık Plajı

Gökçeada merkezine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Adanın en güzel plajı olan Aydıncık Plajı 2 km uzunluğunda bir sahile sahiptir. Burada kamp yaparak ya da çadır kurarak konaklamak mümkün.

Tertemiz denize ve muhteşem bir kumsala sahip bu plajda denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca burada sörf yapılmaktadır. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist sörf yapmak için buraya akın etmektedir.

Göz at ;

 1. Gökçeada Gezilecek Yerler
 2. Gökçeada Nereye Bağlı, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Gökçeada Gece Hayatı
 4. Gökçeada Nerede, Nasıl Gidilir?
 5. Gökçeada Otelleri
 6. İstanbul’dan Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?
 7. Çanakkale Gezilecek Yerler
 8. Çanakkale’de Gezilecek 10 Yer
 9. Çanakkale Gece Hayatı
 10. Aynalı Çarşı
 11. Çanakkale Otelleri ve Çanakkale Otel Fiyatları
 12. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 13. Çanakkale Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 14. Gelibolu Otelleri ve Gelibolu Otel Fiyatları
 15. Türkiye’nin en iyi korunmuş köyü

Tuz Gölü

Gökçeda’da Aydıncık ve Kefalos Plajlarının ortasında yer almaktadır. Tuz Gölü; deniz suyu ve yağmurdan oluşmaktadır. Yaz aylarında suyu kuruyan gölün orta kısmı beyaz bir görüntü oluşturuyor. Gölün çevresinde ise siyah bir çamur oluşmaktadır.

Bu çamur içinde bulunan kükürtten dolayı romatizma, sedef ve kireçlenme gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Bu çamuru sürdükten sonra denizden yıkanarak arına bilirsiniz. Tuz Gölünün havzasında pelikan, yaban ördeği, kaz gibi çeşitli kuşlar konaklamaktadır. Beyaz görüntünün içinde yer alan kuşlar ile muhteşem bir güzellik oluşmaktadır.

Yıldız Koy

Ada merkezine 4 km uzaklıkta yer alan Kaleköy yakınında bulunmaktadır. Kumun olmadığı sadece doğal taşlardan oluşan bir koydur. Bu koyun en büyük özelliği ülkemizin ilk su parkının burada bulunmasıdır.

Burada doğal deniz florası bulunduğundan dolayı avlanma yasağı vardır. Dalış yapmak için yetkililerden izin almak gerekiyor.

Tepeköy

Ada merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Adanın en yüksek kesiminde yer alan bu köyde genellikle Rumlar yaşamaktadır. Burada yer alan eski Gökçeada evleri oldukça dikkat çekmektedir. Tepeköy’de bulunan soğuk bir kaynak suyu olan Pınarbaşı; çınar ağaçları arasında yer alan muhteşem bir yerdir.

Burası piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Tepeköy serin ve sakin havası ile dikkat çekmektedir. Ayrıca her yıl ağustos ayında bu köyde Meryem Ana Etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu etkinliklere yurt dışından gelen birçok insan katılmaktadır.

Gökçeada Tepeköy

Marmaros Şelalesi

Ada merkezine 12 km uzaklıkta yer alan Rum Köyü olan Dereköy sınırlarında bulunmaktadır. Marmaros Şelalesi; ülkemizin en büyük köyü olan Dere Köy’e 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ormanlık bir alanda yer alan şelale özellikle kış aylarında muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Yaz aylarında ise şelalenin suları azalmaktadır.

Gökçeada Marmaros Şelalesi

Kuzu Limanı

Gökçeada’da yer alan Kuzu Limanı; Gökçeada’yı anakaraya bağlayan gemilerin yanaştığı yerdir. Limanın hemen yanında güzel bir plaj bulunmaktadır. Yaz aylarında burada plaj voleybolu gibi çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Gökçeada Kuzu Limanı

Peynir Kayalıkları

Kuzu Limanının doğusunda yer almaktadır. Üst üste dizilmiş peynir kalıplarını andıran ilginç kaya oluşumlarıdır. Kaşkaval Burnu olarak da anılmaktadır. Fakat bu kayalıkları karadan görmek mümkün değil. Tekne ile denizden görülmektedir. İlginç bir kaya oluşumu olan Peynir Kayalıklarının ilginç bir efsanesi de bulunmaktadır. Bu efsaneye göre yörede yaşayan cimi ve yaşlı bir kadın varmış. Bu kadının çok sayıda koyun ve keçileri varmış. Birçok kalıp kalıp peynir yapan bu kadın kimse ile paylaşmadığı için Tanrı onu cezalandırır. Onu ve peynir kalıplarını taşa dönüştürür.  Bu ilginç efsaneye sahip Peynir Kayalıklarını görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Gökçeada’da yer alan Yeni Bademli Köyü ve Eski Bademli Köyünü de görmenizi tavsiye ederim.

Gökçeada Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında bilgi ve ayrıntı öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Gökçeada Gece Hayatı

Gökçeada Otelleri ve Gökçeada Otel Fiyatları hakkında bilgi ve ayrıntı öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Gökçeada Otelleri ve Gökçeada Otel Fiyatları

Gökçeada Peynir Kayalıkları
Gökçeada Kaleköy
Gökçeada Nerede
Gökçeada Sokakları
Gökçeada

2 YORUMLAR

 1. Gökçeada için söylenebilecek çok şey var, açıkçası Yeni Bademli Höyüğü gibi tarihi eserlerinden de bahsetmek gerekiyor. Ada hakkında detaylı bilgiler isteyenler …… adalılar tarafından oluşturulmuş güzel bir kaynak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz