Gökdere Medresesi

Nerede: Bursa

Nasıl gidilir: Bursa merkezden Yıldırım Mahallesi Gökdere Meydanı ve Ankara Yolu güzergahındaki otobüslerle ulaşılabilir.

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 96 km

Sizinle Bursa’dan tarihi yolculuğa çıkacağız. Bursa ilimizin Osmangazi ilçesine bağlı Yıldırım Mahallesinde bulunan Gökdere Medresesi hakkında izlenim ve gözlemlerimizi aktaracağız.

Gökdere Medresesinde Semazen gösterisi
Gökdere Medresesinde Semazen gösterisi
Gökdere Medresesi
Gökdere Medresesi

İlimizde bulunan bu medrese birçok insana hizmet etmiş. Önemli bir yerdir. Yapıldığı günden bugüne birçok amaca hizmet etmiştir.

Gökdere Medresesi aydınlatması
Gökdere Medresesi aydınlatması

Bu medrese 2. Beyazıt zamanında Zeyerkzade Paşa Çelebi tarafında inşa edilmiştir. bu medrese belli bir tarihe kadar medrese olarak hizmet etti birçok öğrenci yetişmesine vesile oldu. Fakat 1939 yıllında özel mülkiyetle burası alındı. Çok değişik amaçlar için yıllar kullanıldı. Kadın hapishanesi, demirci dükkanı, marangoz ve depo olarak kullanıldı. Bu amaçlar için kullanılınca medrese yıllar içerisinde tahribatta uğradı. 2005 yıllında baştan sona yeniden restore edildi. Bu sefer kültürel etkinlikler yapmak amacı ile kentte kazandırıldı. Bu kültür merkezinde çok renkli şeylere sahne olmaktadır. Birden fazla amaç için kullanılan merkez  her gün saat 18:00-20:00 arası: şiir, dinleti, konser ve konser gibi etkinlikler bulunmaktadır. Geceleri ise tasavvuf, sanat ve halk müzik dersleri yapılmaktadır. Ayrıca

Gökdere Medresesine Nasıl Gidilir
Gökdere Medresesine Nasıl Gidilir

Perşembe günü: halk müziği

Cuma günü: tasavvuf müziği

Cumartesi: sanat müziği

Konserleri ve dinletiler yapılmaktadır. katılıp hoş zaman geçirebilirsiniz.

Gökdere Medresesi Nerede
Gökdere Medresesi Nerede

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp güzel vakit geçirebilirsiniz.

Gökdere Medresesi
Gökdere Medresesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here