Gölmarmara

Gölmarmara Manisa iline bağlı bir ilçedir. Gölmarmara ilçesi Manisa il merkezine 58 km uzaklıkta yer almaktadır. Gölmarmara ilçesinde yer alan Gördes Barajı ve Marmara Gölü ilçeye doğal bir güzellik katmaktadır. Gölmarmara ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

1Şahuban Camisi

Gölmarmara ilçe merkezinde Eskice Camii Mahallesinde yer almaktadır. Şahuban Camisi 15. Yüzyılda Sarı İbrahim Paşanın kızı Şahuban Hatun tarafından inşa edilen bir külliyenin parçasıdır. Şahuban Camisi kare planlı, tek kubbeli olarak kesme taş ve tuğladan inşa edilmiştir. Şahuban Camisi tarihi geçmişi ile görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

2Halime Hatun Külliyesi

Gölmarmara ilçe merkezinde Yeni Cami mahallesinde Gölmarmara Çarşısında yer almaktadır. Halime Hatun Külliyesi Sultan III. Mehmet tarafından süt annesi Halime Hatun adına inşa ettirilmiştir. Halime Hatun Külliyesi camii, medrese,hamam ve imarethaneden oluşmaktadır. Halime Hatun Külliyesinden günümüze sadece camii ulaşmıştır. Halime Hatun Camisi kare planlı, yüksek kubbeli olarak inşa edilmiştir. Halime Hatun Camisi tip olarak Şahuban Camisine benzemektedir. Camii iki renkli mermerden oluşan minberi ve tavanında kullanılan altın yaldızlı kalem işlemeli süsleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca caminin avlusunda mermerden yapılmış bir şadırvan bulunmaktadır.

3Bin Tepeler Bölgesi Kral Mezarları

Salihli- Gölmarmara karayolu üzerinde bulunan Bin Tepeler Bölgesinde yaklaşık 90 tane tümüs bulunmaktadır. Bu tümüslerin Kral mezarları olduğu tahmin edilmektedir. Dikdörtgen prizma şeklinde olan bu tümüsler Mısır Piramitlerine benzemektedir. Gün batımı ile altın rengi alan bu alan görülmesi gereken yerlerdendir.

4Marmara Gölü

Gölmarmara ilçesinin sınırları içinde yer almaktadır. Doğal bir set gölü olan Marmara Gölünün çevresi sazlıklar ve çayırlar ile kaplıdır. Kuşların uğrak yeri olan Marmara Gölünde çok sayıda kuş türleri bulunmaktadır. Burada birçok kuş türüne şahit olabilirsiniz. Marmara Gölünde sazan balığı bulunmaktadır. Bu gölde blık avlayabilirsiniz. Ayrıca Marmara Gölü çevresinde piknik ve kamp alanları bulunmaktadır. Gölün muhteşem manzarasına karşı piknik yapabilirsiniz.

5Akpınar Mesire Yeri

Gölmarmara ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Marmara Gölüne karışan Akpınar kaynağı çevresinde bulunan bu mesire yeri doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Gölmarmara ilçesinde her yıl geleneksel olarak yapılan Kavun- Karpuz Festivalleri bu alanda yapılmaktadır.

1-Manisa Gezi Rehberi

2-Manisa’da Gezilecek 10 Yer

3-Manisa Gece Hayatı

4-Manisa Otelleri ve Manisa Otel Fiyatları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz