Gömeda Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?
Gömeda Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kapadokya bölgesinin en gizemli ve en az bilinen yeri olan Gömeda Vadisi, Ihlara Vadisi’ne benzerliğinden dolayı Küçük Ihlara Vadisi adıyla veya Vadinin içinde geçen Bey Deresinden dolayı Bey Deresi Vadisi de denilmektedir.

Eski bir Rum Köyü olan Mustafapaşa Köyünde bulunan Gömeda Vadisi, mutlaka gezilip görülmeye değer bir yerdir. Buraya ilk ulaştığınızda gözünüze Gömeda harabeleri çarpmaktadır. Daha sonra vadi içine gittiğinizde sonu belli olmayan tüneller ve mağaralar bulunur. Vadinin harika bir doğal güzelliği var. Burada muazzam fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Bu vadi, diğer vadilere göre daha az peribacasına ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle diğer vadilere göre de az bilinmektedir. Fakat bu vadiyi görenler daha önce neden gelmedim diye hayıflanmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu vadiyi ziyaret edin derim.

Gömeda Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Gömeda Vadisi, Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Rum Köyü olan Mustafapaşa Köyünde bulunur. Mustafapaşa Köyü, Nevşehir’e 25 km, Ürgüp’e ise 5 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için Nevşehir Otogarına gelip buradan kalkan Ürgüp veya Mustafapaşa servisleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla Nevşehir-Ortahisar-Ürgüp-Mustafakemalpaşa Köyü tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here