Grenada Gezi Rehberi
Grenada Gezi Rehberi

Grenada, yaklaşık 107 bin nüfusuyla  Karayip Denizinde yer alan bir ada ülkesidir. Bu ülke; doğusunda Atlas Okyanusu, güneyinde Trinidad ve Tobago ve kuzeyinde Saint Vincent ve Grenadines adaları bulunur. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Saint George’s

St. George’s, Grenada’nın başkenti ve yaklaşık 33 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Burada üretilen kakao, küçük hindistan cevizi ve muskat gibi ürünler önemli ihracat ürünleridir. Burada gezilip görülecek çok sayıda turistik yapı bulunmaktadır.

Buraya yolunuz düşerse Roman Katolik Katedrali, Anglikan Kilisesi, Wharf Road (İskele Yolu), Fort George (Hisar), St. Georges taze ürünler marketi, Grande Anse plajı, Grenada Ulusal Müzesi, Parlamento binası ve Queen’s Park Stadyum Kompleksi gibi turistik yapıları ziyaret etmeyi unutmayın.

Göz at ;

  1. Grenada Gezilecek Yerler
  2. Grenada’da Gezilecek 10 Yer
  3. Grenada Nerede?
  4. Grenada’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Grenada Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Belmont Estate

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Belmont Estate, gezilip görülmesi gereken harika bir tarihi yerdir. Adanın başkenti St George’a sadece bir saatlik uzaklıkta bulunan bir turizm cazibesidir.

Burası kısaca Güzellik ve Geleneğin buluştuğu yerdir. Buraya turlar eşliğinde katılıp birçok yeri görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Oldukça muazzam bir doğal güzelliği bulunmaktadır. Burada yer alan hediyelik eşya dükkanlarında sevdiklerinize hediye almayı ihmal etmeyin.

Carriacou Adası

Grenada adası üç farklı büyük adadan oluşmaktadır. Bunlardan biri de Carriacou Adası’dır. Burada muazzam doğal güzellik alanları bulunmaktadır. Burası tam bir cennet adası olarak bilinmektedir.

Bu ada, 50 yıl önceki Karayip yaşantısını devam ettiriyor. Yani burada günümüzün koşularına göre bir konaklama yeri, bir tatil köyü veya bir hediyelik eşya dükkanı bulamazsınız. Fakat harika bir doğa ve nefes kesen manzara ile karşılaşırsınız. Bu bozulmamış adayı ziyaret edip huzur bulmanızı tavsiye ediyorum.

Levera Milli Parkı

450 dönümlük Levera Milli Parkı, Grenada’nın en doğal ve muhteşem bir milli parkıdır. Bu park bünyesinde çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır.

Burada ayrıca muazzam manzaralı bir plaj bulunmaktadır. Bu plajda mayıs ayından eylül ayına kadar korunan deniz kaplumbağaları için bir kuluçkahanedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu parkı ziyaret edin derim.

La Sagesse Plajı

Güney Grenada kıyısında yer alan La Sagesse Plajı, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir plajdır. Yumuşak siyah kumu ve ganet kolonileri ile, gerçekten harika bir turistik yer haline gelmiştir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip deniz, kum ve güneşin keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Bu plajın Oldukça harika bir manzarası bulunmaktadır. Plajın neredeyse tamamı yemyeşil Hindistan cevizi ağaçları ile çevrilmiştir. Huzur ve tatil adına ne arasınız bu plajda bulabilirsiniz. Ülkenin en güzel plajlarından biri olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Grand Etang Gölü

Grand Etang Gölü, Deniz seviyesinden yaklaşık 550 metre yükseklikte bulunan Kick Em Jenny Yanardağı’na bağlı bir krater gölüdür. 36 dönümlük bir alan kaplayan bu göl, ortalama derinliği 20 metredir. Ülkenin en çok ziyaret edilen alanlarından biridir. Gölün muazzam bir manzarası bulunmaktadır. Buraya gelip bu gölün nefes kesen manzarası karşısında doğa yürüyüşü yapıp bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca buraya kadar gelmişken gölün içerisinde yer alan balıkları besleyin mutlaka.

Annandale Şelaleleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Saint George’s şehrinin kuzeydoğusunda yer alan Annandale Şelaleleri, 15 metreden dökülen muazzam bir doğal güzellik alanıdır. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte yüzebilirsiniz. Şelalenin muazzam ve nefes kesen bir manzarası bulunmaktadır. Buraya gelip harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Bu şelaleleri ziyaret edip huzur içinde bir gezi keyfi yapabilirsiniz. Bu şelale, harika bir orman içerisinde bulunmaktadır. Hatta burada doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Grenada Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Saint George’s’un Young Caddesi üzerinde yer alan Grenada Ulusal Müzesi, 1976 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Bu müzede birçok eser sergilenmektedir. Müze binası, 1704 -1880 yılları arasında hapishane olarak hizmet vermiştir. Buraya yolunuz düşerse ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için bu müzeyi ziyaret edin derim. Müze,  hafta içi her gün 09.00 – 16.30, haftasonu ise 10.00 – 16.30 saatleri arasında ziyarette açıktır.

Petite Martinique Adası

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Petite Martinique Adası,  31,08 km²’lik  alanıyla ziyaret edilmesi gereken ıssız bir adadır. Bu ada üzerinde birçok doğal güzellik alanı bulunur. Burada yer alan plajlara gelip su, güneş ve kum keyfini yaşayabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse adanın nefes kesen manzarasını izleyip muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

10  Grenada Underwater Sculpture Park

Karayip Denizi’nde yer alan Grenada Underwater Sculpture Park veya Türkçe ismiyle Grenada Sualtı Heykel Parkı, 2006 yıllında ziyarette açılan dünyanın ilk sualtı müzesidir. Burada İngiliz heykeltıraş Jason de Caires Taylor’a ait çok sayıda heykel sergilenmektedir. Burada tur eşliğinde suya dalıp bu heykelleri ziyaret edebilirsiniz. Oldukça dikkat çeken bu müze yıl boyunca çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir.


Bunlar dışında Grenada adasındaki genel bilgileri bir liste haline getireceğiz. Şöyle ki;
Grenada

Nüfus: 107.327

Başkent: Saint George’s, Grenada

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Doğu Karayip doları

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 3 Mart 1967

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 6 saat daha geridir.

Önemli Şehirleri: Saint George’s, Gouyave, Grenville

Vize Durumu: Grenada vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmeden önce mutlaka vize alın.

Grenada Nerede, Nasıl Gidilir
Grenada Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here