Guam Gezi Rehberi
Guam Gezi Rehberi

Guam ya da resmî adıyla Guam Toprağı, yaklaşık 172 bin nüfusuyla Büyük Okyanustaki Mariana Adalarının en büyük ve en güneydeki adasıdır. Aynı zamanda ABD’ye bağlı özerk bir tatil cenneti diyebiliriz.  Turkuaz renkli sulara sahip plajları, nefes kesen doğal manzaraları ve renkli festivalleriyle yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu cennet tatil adasında ziyaret etmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Hagåtña

Hagåtña ya da diğer ismiyle Agana, Pasifikteki ada ülkesi olan Guam’ın başkentidir. Aynı zamanda Yüzölçümü ve nüfus bakımından adanın en küçük ikinci kasabasıdır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip bu harika şehri ziyaret edin derim. Guam ülkesi 3 farklı bölge olarak bilinmektedir. Bunlar; Kuzey Guam, Güney Guam ve Guam Merkez Bölgedir. Başkent Hagåtña da Guam merkez bölgesinde bulunmaktadır.

 Cocos Adası

Ülkenin güneybatısında yer alan Cocos Adası, mutlaka gezip görmeniz gereken harika bir tatil adasıdır. Bu ada üzerinde muazzam tatil köyleri bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika doğal güzellikleri ve muazzam plajlarıyla ziyaret edilmesi gereken bir adadır. Adanın nefes kesen bir manzarası bulunmaktadır. Burada harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Guam Plajları

Pasifik’te yer alan tatil cenneti olarak bilinen Guam adasına yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Bu ada daha çok doğal güzellikleri ile bilinmektedir. Özellikle adada yer alan plajlar oldukça dikkat çekicidir. Bembeyaz kumsalları ve içinizi ısıtacak güneşiyle harika bir tatil yeri haline gelmektedir. Buraya gelip deniz, kum ve güneş üçlüsünü sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Burada yer alan en popüler plaj bana göre Tumon Plajıdır. Bu plajda romantik yürüyüşler yapabilirsiniz. Palmiye ağaçları ile çevrili bu plaja yıl boyunca çok sayıda kişi uğramaktadır. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Lamlam Dağı

Ülkenin güneybatısındaki Agat köyü sınırlarında yer alan Lamlam Dağı, 406 m yüksekliğiyle ülkenin hatta bölgenin en yüksek dağıdır. Buraya sevdiklerinizle birlikte doğa yürüyüşü veya dağa tırmanma gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Dağın zirvesine çıktığınızda muazzam nefes kesici bir manzara bulunmaktadır. Burada harika fotoğraf kareleri yakalarsınız.

Talofofo Şelaleleri

Ülkenin güneyindeki Talofofo Falls Resort Parkı üzerinde yer alan Talofofo Şelaleleri, ülkenin en popüler şelalelerinden biri olup yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Yaklaşık 30 metre yükseklikte akan bu şelale muazzam bir manzarası bulunmaktadır. Bu popüler şelalede yüzebilir veya çevresinde piknik yapabilirsiniz. Burayı ziyaret etmek için cüzi bir ücret ödemeniz gerekir.

Chamorro Village

Ülkenin başkenti olan Hagatna’ya bağlı Chamorro köyü, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir alışveriş köyüdür. Bu köy daha çok yerel pazarlarıyla bilinmektedir. Bu pazarlar her gün açık olmaktadır. Fakat Çarşamba günleri daha renkli ve hareketli olmaktadır. Buraya gelip bu pazarları ziyaret edip sevdiklerinize mutlaka hediyelik eşya alın derim.

Two Lovers Point

Tumon Körfezi üzerinde yer alan Two Lovers Point veya Türkçe adıyla İki Aşık Tepesi, nefes kesen manzarasıyla yıl boyunca çok sayıda romantik çiftlerin uğradığı bir alandır. Deniz seviyesinden yaklaşık 400 metre yükseklikte bulunan bu tepe, her gün 08.00 – 20.00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Bu tepe üzerine sevgiliniz veya eşinizle gelip harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Yine burada bulunan dürbünlerle etrafı izleyebilirsiniz. Tabi buradan ayrılmadan buradaki demir parmaklıklara üzerinde sevgililerinin isminin yazdığı kalp şeklinde kilit asabilirsiniz.

UnderWater World Guam

UnderWater Dünya Guam, dünyanın en uzun tünel akvaryumlarından biri olup aynı zamanda bölgede bulunan tek okyanus akvaryumudur. Bu akvaryum 1999 yıllında ziyarette açılmıştır. Burada 80’den fazla farklı hayvan türü olmak üzere 2000 tane hayvan bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu akvaryumu ziyaret edin.

Pasifik Ulusal Tarihi Parkı

Ülkenin batısındaki Piti şehri yakınlarında yer alan Pasifik Ulusal Tarihi Parkı, 18 Ağustos 1978 tarihinde ziyarette açılmıştır. Bu park, 7,923 km²’lik alanıyla yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Bu park, ülkenin 2. Dünya Savaşı esnasındaki işgalini yansıtan tarihi bir parktır. Bu parkta savaştan kalma silahlar, toplar, torpidolar ve anıtlar bulunmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka bu parkı ziyaret edin derim.

10  Guam Ulusal Yaban Hayatı Koruma Alanı

Ülkenin kuzeydoğusundaki Yigo kentinde yer alan Guam Ulusal Yaban Hayatı Koruma Alanı, 1993 yıllında nesli tükenmekte olan ve tehdit altındaki türleri korumak amacıyla ziyarette açılan bir yaban hayatı sığınağıdır. Burada çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Burada yeşil kaplumbağaların da yaşam ve üreme bölgesi olarak bilinen bir plaj bulunmaktadır. Bu plaj, biraz tehlikeli olduğu için yüzmenin tehlikeli olduğunu unutmayın. 1217 dönüm genişliğindeki bu koruma alanı, her yıl yaklaşık 90 bin kişi ziyaret etmektedir. Burası her gün 07:30-16:00 arasında ziyarette açıktır.


Bunlar dışında Guam hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Guam

Nüfus: 172.094

Başkent: Hagåtña

Resmi Dilleri: İngilizce, Çamorro dili

Para Birimi: Amerikan doları

Bulunduğu Kıta: Okyanusya

Kuruluş Tarihi: 1997

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak zorundasınız.

Guam Nerede, Nasıl Gidilir?
Guam Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here