Gümüşhacıköy

Gümüşhacıköy; Amasya iline bağlı bir ilçedir. Gümüşhacıköy ilçesi Amasya il merkezine 70 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Gümüşhacıköy Gezilecek Yerler

Merzifon ilçesine ise 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Hava yolu ile geliyorsanız Merzifon ilçesinden Gümüşhacıköy’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İlçenin isminin uzun olmasından dolayı yöre halkı tarafından Hacıköy olarak anılır. Gümüşhacıköy ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

  1. Gümüşhacıköy Gezilecek Yerler
  2. Gümüşhacıköy Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Amasya Gezilecek Yerler
  4. Amasya’da Gezilecek 10 Yer
  5. Amasya Gece Hayatı
  6. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Amasya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Amasya Otelleri ve Amasya Otel Fiyatları
  9. Amasya Vadi Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
  10. Merzifon’dan Amasya’ya Nasıl Gidilir, Ulaşım

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Gümüşhacıköy ilçe merkezinde yer almaktadır. Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1660 yılında kagir bir yapıda inşa ettirilmiştir.

Köprülü Mehmet paşanın torunu Hafız Ahmet Paşa tarafından cami yenilenerek genişletilmiştir. 1943 yılında depremde büyük hasar gören caminin yerine 1949 yılında yenisi yapılmıştır. 1949 yılında yapılan cami çeşitli zamanlarda onarım görerek günümüze ulaşmıştır.

Bedestan

Gümüşhacıköy ilçe merkezinde Köprülü Mehmet Paşa Camisinin güneyinde yer almaktadır. 1669 yılında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

İlk yapıldığında kagir yapılı bir kervansaray olan yapı daha sonraki zamanlarda değişiklikler yapılarak bedestana dönüştürülmüştür. Bedestan uzun, dikdörtgen yapılı ve dört kapılıdır. Bedestan’ın doğu kapısı üzerinde yer alan Saat Kulesi ilk olarak 1898 yılında Ali Rıza Bey tarafından yapılmıştır.

Depremde yıkılan Saat kulesi halk tarafından ahşap bir kule yapılmıştır. Bunun da yıkılması üzerine 1971 yılında günümüzde mevcut olan Saat Kulesi yapılmıştır.

Maden Hamamı

İlçeye bağlı Çay Mahallesinde yer almaktadır. 1820 yılında Rumlar tarafından Mimar Nazari Usta’ya yaptırılmıştır. Günümüzde Maden Hamamı hala faal olarak kullanılmaktadır.

Haliliye Medresesi

İlçeye bağlı Gümüş Mahallesinde yer almaktadır. Haliliye Medresesi; 1413 yılında Çelebi Sultan Mehmet’in Beylerbeyi olan Halil Paşa tarafından inşa edilmiştir. Döneminin en önemli medresesi olan Haliliye Medresesi kare planlı, kapalı avlulu bir medresedir.

Yörgüç Rüstem Paşa Camii

İlçe merkezine bağlı Gümüş Mahallesinde yer almaktadır. Camii; Yörgüç Rüstem Paşa tarafından 1429 yılında inşa edilmiştir. Çeşitli zamanlarda onarım gören Yörgüç Rüstem Paşa Camii, en son 2004 yılında restore edilmiştir.

Günümüzde cami, ibadete açıktır. Ayrıca Gümüş Mahallesinde yer alan Selçuklu ve Osmanlı Döneminde darphane olarak kullanılan ve para basılan daha sonraki yıllarda camiye dönüştürülen Darphane Camisini de ziyaret edebilirsiniz.

Gümüşhacıköy Hangi Şehirde
Gümüşhacıköy Haritası
Gümüşhacıköy Merkez
Gümüşhacıköy Nasıl Gidilir
Gümüşhacıköy Nerede
Gümüşhacıköy

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here