Güney Carolina Başkenti Columbia Nerede, Hakkında Bilgi
Güney Carolina Başkenti Columbia Nerede, Hakkında Bilgi

Güney Carolina eyaleti, Gürcistan, Kuzey Carolina ve Atlantik Okyanusu ile komşudur. Güney Carolina’nın başkenti Columbia’dır. Güney Carolina Üniversitesi, bazı tarihi yerler, müzeler ve parklar gibi Columbia’da yer almaktadır. Adı olan diğer birçok yer ve şey gibi, Columbia da Kristof Kolomb’un adını almıştır.

Güney Carolina Başkenti Columbia Nerede, Hakkında Bilgi
Güney Carolina Başkenti Columbia Nerede, Hakkında Bilgi

Tarih

Columbia, Avrupalılar bölgeye yerleşmeden önce Congaree halkına ev sahipliği olarak bilinir. Avrupalıların bölgeyi geçtiğine dair en eski kayıtlar 1540’ta İspanyollardı. 1754’te sömürge hükümeti bölgede bir feribot kurdu. 1786’da Eyalet senatörü John Lewis, eyalet başkenti oluşturmak için bir yasa tasarısı önerdi ve Columbia, Güney Carolina’nın başkenti oldu. Columbia, takip eden yıllarda, özellikle Congaree Nehri boyunca büyüme yaşadı.

Ulaşımı kolaylaştıran demiryolu hattı sayesinde kentte nüfus artışı arttı. Santee Kanalı Charleston’a doğrudan bir rota sağladı. Kanal 22 mil uzunluğunda ve Cooper ve Santee Nehirlerini birbirine bağladı ve ilk olarak 1786’da inşa edildi ve 1800’de tamamlandı ve ABD’deki en eski kanallardan biri haline geldi. 1805’te Columbia bir kasaba ve 1854’te bir şehir olarak kuruldu. Columbia’da bulunan Güney Carolina Üniversitesi (resmi olarak Güney Carolina Koleji) 1801’de kuruldu. Kolombiya’da çalışmaya daha fazla köle getirildikçe nüfus 1850’lerin başında artmaya başladı.

Coğrafya ve iklim

Columbia, Congaree Nehri’nin aktığı düz arazide yer almaktadır. Columbia, 134,9 mil karelik bir alana sahiptir ve deniz seviyesinden 293 fit yüksekliğe ulaşır. Columbia’nın iklimi ılıktır ve soğuk kışlar ve sıcak yazlar ile karakterizedir. Yağmur Mayıs ayından temmuz ayına kadar başlar ve yılda yaklaşık 44,6 inç alır. Haziran, Columbia’da yılın en sıcak ayıdır, çünkü 109 ° F’lik bir sıcaklığı ve -2 ° F’ye kadar bir sıcaklıkla en soğuk Şubat’ı kaydeder.

Nüfus

2010 itibariyle Columbia’nın nüfusu 2000 yılına göre% 18,8 artışla 129.272 idi. Columbia’nın 2016 yılı itibarıyla 134.309 nüfusa sahip olduğu tahmin edilmektedir. Kolombiya’daki nüfusun çoğu kadındır ve Kolombiya’daki Metropolitan istatistiklerinin istatistiklerine göre, 29 yaş şehirdeki ortalama yaştır.

Ekonomi

Columbia’nın konumu büyümesini kolaylaştırdı, şehir merkezinde ticaret yaptı ve nehri olan Congaree Nehri’ni ulaşımı kolay ve rahat hale getirdi. Güney Carolina Eyalet Hükümeti, şehirdeki işgücünün işverenlerinden biridir. Columbia, Columbia nüfusu için istihdam olanakları sağlayan birçok büyük şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Kolombiya’daki işverenlerden bazıları Fortune 1000, Güney Carolina Üniversitesi, Fort Jackson, Track Tech ve United Parcel Service’tir. Columbia’nın 2010’daki Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) yaklaşık 31,90 milyar dolardı.

Hükümet

Columbia Hükümeti bir hükümet yetkilisi tarafından yönetilmektedir ve Stephen K. Benjamin şu anki belediye başkanıdır. Konsey, şehri yönetmek için kurallar ve yasalar çıkararak şehri yöneten ana organ olarak hizmet eder. Konsey her dört yılda bir seçilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here