Güney Kore'de Gezilecek Yerler
Güney Kore'de Gezilecek Yerler

Güney Kore toplam nüfusuyla Asya kıtasında yer alan bir ülkedir. Ülkenin koşuları; batısında Çin, doğusunda Japonya ve kuzeyinde Kuzey Kore bulunur.

Güney Kore’de Gezilecek Yerler

Kore Savaşı sırasında kendilerine yardım eden Türk askerlerine karşı özel bir sevgi besleyen Güney Kore halkı, buraya gelen turistlere de  aynı güler yüzlü ve sıcak tavırla karşılıyorlar.

Göz at ;

  1. Seul Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Güney Kore’de Gezilecek 10 Yer
  3. Güney Kore Nerede?
  4. Güney Kore’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Güney Kore Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülke son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte Dünya çapında marka yapmış bir ülkedir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde 10 yeri siz değerli okurlarımız için seçtik. Şöyle ki;

1-Busan

Busan, Güney Kore’nin Seul şehrinden sonra en büyük ikinci kentidir. Yaklaşık 3,5 milyon nüfusa sahiptir. Busan denilince akla ilk olarak plaj, deniz yemekleri ve kaplıcalar gelir. Anlayacağınız deniz ve sağlık turizmin merkezi konumundadır.

Bunlar dışında Doğal güzellikleri ve renkli gece hayatı da şehri cazip hale getiren diğer ögelerdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist gelmektedir. Sizin de yolunuz düşerse bu şehri mutlaka ziyaret edin.

2-Seul

Seul, Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehridir. Yaklaşık 10 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük 13. şehridir. Muhteşem kent parkları, Kültürel simgeleri ve harika tasarımları ile gelen ziyaretçileri büyüleyen bu şehir, adeta küllerinden yeniden doğmuş bir kenttir. Bu nedenle her yıl çok sayıda turistte ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Seul Kulesi – Namsan Park, Bukhansan Ulusal Parkı, Bukchon Hanok Köyü, Gwanghwamun Meydanı, Gangnam Caddesi, Gyeongbokgung Sarayı Deoksu Sarayı, Cheonggyecheon Kanalı, Kore Savaş Anıtı Müzesi ve Kore Ulusal Müzesi gibi turistik yapıları görmeden geri dönmeyiniz.

3-İncheon

İnceheon, Güney Kore’nin kuzeybatısında yer alan metropol şehirlerinden biridir. Yaklaşık 2,8 milyon nüfusu bulunur. Şehir, büyük bir limana ve dünyanın en iyi uluslararası havalimanına ev sahipliği yapmaktadır.  Yeongjong ve Ganghwa gibi turistik adalar bu şehrin sınırında kalmaktadır. Yine şehirde gezip görmeniz gereken Bupyeong, Chinatown, Arts Center ve Jeondeungsa gibi turistik yapılar bulunur.

4-Daegu

Daegu, yaklaşık 2,5 milyon nüfusuyla Güney Kore’nin 4. büyük metropol Şehridir. Şehir her yönüyle farklı bir yerdir. Bu nedenle Renkli Daegu olarak da bilinmektedir. Yine ülkenin eğitim şehri olarak bilinmektedir.

Burada çok sayıda yabancı öğrenci bulunmaktadır. Bunlar dışında renkli bir gece hayatı ve turistik yapılarıyla her yıl çok sayıda turist çekmeyi de başarmaktadır. Ayrıca geniş bir festival yelpazesine sahip Daegu, yıllın belirli zamanlarda büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.

5-Suwon

Suwon, Güney Kore’nin Gyeonggi ilinin merkezi konumda olan bir şehirdir. Başkent Seul’un 30 km güneyinde bulunur. Yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahiptir. Bu şehir daha çok doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse Gwanggyosan Dağı, Paldalmun kalesi, Manseok Park, Gwanggyo Gölü Parkı ve Suwon Hwaseong Müzesi gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz.

6-Dolsan Köprüsü

Dolsan Köprüsü, Yeosu ve Dolsan adalarını birbirine bağlayan Güney Kore’nin en önemli köprüsüdür. 1984 yıllında inşa edilen bu köprü, 450 metre uzunluğunda ve 11.7 metre genişliğinde bulunur. Günümüzde turistlerin akın ettiği bir yer haline gelen bu köprü, gece ışıklandırması bir harika olmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka köprünün üzerine çıkıp adaların harika manzarasını izleyin.

7-Sambuyeon Şelalesi

Güney Kore’nin Gangwon şehrinde yer alan Sambuyeon Şelalesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken harika bir doğal güzelliktir. Muhteşem bir manzarası bulunan şelaleye yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi akın etmektedir. Şelale ile ilgili bir çok hikaye ve efsane anlatılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gidip bu şelaleyi görüp ve gördüğünüzü ölümsüzleştirin.

8-Andong Hahoe Köyü

Güney Kore’nin Andong şehrinde yer alan Andong Hahoe Köyü, 16. yüzyılda  Pungsan’li Yu klanı tarafından inşa edilmiş bir halk köyüdür. Güney Kore’de halkın yüzde 85’i şehirlerde yaşamaktadır. Köy yaşamı gün gittikçe azalmaktadır. Sadece Kore gelenek ve kültürünü yaşatan bazı insanlar köyde yaşamaktadır. Bu köylerden biri de şüphesiz Andong Hahoe Köyü’dür.

1999 yıllında İngiltere Kraliçe’ si II. Elizabeth bu köyü ziyaret etmiştir. Ziyaret sonrası köy popüler hale gelmiştir. Her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir. 2010 yıllında bu köy UNESCO Dünya Miras listesine girmiştir. Sizin de yolunuz düşerse doğal güzellikleri ve geleneksel evleriyle popüler olan bu köyü mutlaka ziyaret edin.

9-Sareung

Güney Kore’nin başkenti Seul’un Gangnam semtinde yer alan Sareung, 1440-1521 yılları arasında Joseon Krallığı döneminde Kraliçe Jeongsun adına yaptırılmış bir anıt mezardır. Unesco Dünya Miras listesinde yer alan bu anıt mezar, yıl boyunca çok sayıda öğrenci, araştırmacı ve turist tarafında ziyaret edilmektedir. Bana göre kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

10-Jeju Adası

Jeju Adası, Kore’nin güneyinde yer alan il konumundaki bir adadır. Diğer bir deyişle Güney Kore’nin il ve tek özerk eyaletidir. Bu ada, her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır. Renkli plajları, masmavi denizi ve diğer doğal güzellikleriyle insanları kendine hayran bırakmaktadır.

Buraya yolunuz düşerse burada yer alan müze, park ve bahçeleri de ziyaret etmeyi unutmayın. Sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi için bu adayı tercih edebilirsiniz.

Bunlar dışında Güney Kore hakkında bilinmeyen genel bilgileri de bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Güney Kore Bayrağı

Nüfus: 50.503.933

Başkent: Seul

Resmi Dili: Korece

Para Birimi: Güney Kore wonu

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 1948

Önemli Şehirleri: Seul, Busan, İncheon, Daegu ve Suwon

Dini:  Budizm ve Hıristiyanlık etkilidir. Fakat halkın yarısı bir dine inanmıyor.

Vize Durumu: Güney Kore T.C vatandaşlarından vize istememektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz