Günyüzü

Günyüzü Eskişehir iline bağlı bir ilçedir. Günyüzü ilçesi Eskişehir il merkezine 135 km uzaklıkta yer almaktadır.

Günyüzü İlçesi

Başkent Ankara iline ise 118 km uzaklıkta yer almaktadır. Günyüzü küçük, şirin bir ilçedir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası

Günyüzü ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta Hamamkarahisar Köy yakınlarında yer almaktadır. Kaplıcanın suları hafif eğimli bir tepenin yamacındaki tek kaynaktan çıkmaktadır. Kaplıca suyu 35 derece sıcaklığa sahiptir. Kaplıcanın suyu içe ve banyo olarak kullanılmaktadır. Kaplıca suları; romatizmalı hastalıklara, kalp ve damar rahatsızlıklarına, kan dolaşım bozukluğu, eklem rahatsızlıkları, beslenme bozukluğu, kireçlenme ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir.

Yelinüstü Mağarası

Günyüzü ilçesine bağlı Kayakent mahallesinde yer almaktadır. Sivrihisar Dağlarının güneydoğusunda yer almaktadır. Mağaranın toplam uzunluğu 420 metredir. Mağaranın girişinden itibaren iki bölümden oluşmaktadır. Mağarada eski tarihlerde kullanıldığına dair bazı tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

Yelinini Mağarası

Yelinüstü Mağarasının güneyinde yer almaktadır. Mağara 271 metre uzunluğa sahiptir. Yelinini Mağarası güzel damlataşları ile dikkat çekmektedir. Bu mağarada da Yelinüstü Mağarası gibi yerleşim yeri olarak kullanıldığına dair tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

Günyüzü Haritası
Günyüzü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz