Sivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 2.797 kilometre kare olan Gürün ilçesinin doğusunda Malatya, güneyinde Kahramanmaraş, batısında Kayseri, kuzeyinde ise Kangal ilçesi bulunur.

Gürün İlçesi

Farklı güzellikleriyle dikkatleri üzerine çeken bu güzel şehrin Sivas merkeze olan uzaklığı 137 kilometredir. Gürün elması bu ilçenin tanıtımında meşhur bir üründür. Gürün ilçesinin gezilebilecek yerleri şunlardır:

Gürün Nerede

Gürün

Şuğul Vadisi

Gürün ilçe merkezine 2 km uzaklıktaki Şuğul Mahallesine ayrılan yoldan yaklaşık olarak 3 km daha gittikten sonra vadiye ulaşabilirsiniz. Vadinin ortasında bir ırmak akmaktadır. Doğa yürüyüşü için elverişli lan Şuğul Vadisi boyunca beton ve stabilize bir yürüyüş yolu bulunmaktadır. Adi içinde yeşillikler arasında akan ırmak Fethiye Saklıkent’i andırmaktadır.

Gürün Haritası

Gürün Nasıl Gidilir

Gökpınar Gölü

Gürün ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Deniz seviyesinden 1400 metre yükseklikte bulunan Gökpınar Gölü doğal bir göldür. Gökpınar Gölünden doğan Gökpınar Irmağı 20 km boyunca Gökpınar Vadisinden geçerek Karakaya Barajına dökülür. Geçtiği vadide muhteşem bir görünüm oluşturur. Gökpınar Gölünde sandan ile göl üzerinde gezinebilir ve balık tutabilirsiniz.

Gürün Gökpınar Şelalesi

Meryem Ana Manastırı

Gürün ilçe merkezine bağlı Pınarözü Köyünde yer almaktadır. Büyük bir kaya oyularak kilise yapılmıştır. 19. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. 11 metre yüksekliğe sahip bu kaya dört kattan oluşmaktadır. Kilise en üstte yer almaktadır.

Gürün Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here