10. The Surma Tribe

Medeniyet olmadan yaşayan insanlar, soyutlanmış kabileler, küreselleşmiş uygarlıkla ciddi bir temas olmadan, seçim ya da duruma göre ya yaşayan ya da yaşamış topluluklar. Dünyanın hala farklı bölgelerinde kendilerine ait izole bir şekilde yaşayan, telefonu olmayan, televizyon izlemeyen ve herhangi bir bilimsel gelişmenin umurunda olmadığı insanların var olduğunu biliyor muydunuz?

İşte modern medeniyetlerden kaçan 10 izole kabilenin listesi.

10. The Surma Kabilesi

Surma, Güney Sudan’da ve Güneybatı Etiyopya’da yaşayan bir kabiledir. Yaklaşık 200 yıl önce Nil Nehri kıyılarından bugün yaşadıkları yerlere geldiler.

10. The Surma Tribe

9. The Jackson Whites

1700’lü yıllarda Avrupalı yerleşimciler Kuzey Amerika’nın Doğu Sahili’ndeki kolonizasyonları ele geçirdi. Atlas okyanusunun ve Mississippi Nehri’nin ortasındaki her kabile, işgali kabul etti ama sadece biri hariç. “Jackson White” hiçbir esareti kabul etmiyor. . Bunlar, Rockland Bölgesinde yaşayan yaklaşık 5.000 kişiden oluşan bir grup.

9. The Jackson Whites

8. The Lone Brazilian

Onlara gezegendeki en izole insanlar denir. Amazon’un bir yerinde, tamamen erkekten oluşan bir kabiledir.

8. The Lone Brazilian

7. The Man of the Hole

Şu an Brezilyada yağmur ormanlarında tecrit halindeyken yaşayan bir adam var. En az 15 yıldır orada. Kendi avuç içi kulübelerini inşa ediyor ve her birinin ortasında beş fit derin dikdörtgen delik açıyor. Hiç kimse hangi dili konuştuğunu veya eski kabilesinin adını bilmiyor.

7. The Man of the Hole

6. Ishi – The Last of the Native Americans

Ishi, Kaliforniya eyaletinin Yana halkının son ayakta kalan grubu Yahi’nin son üyesidir. Zamanında Amerika’daki “son vahşi Hint” olarak kabul edilen İshi, yaşamının çoğunu tamamen Avrupa Amerikan kültürünün dışında yaşıyor.

6. Ishi – The Last of the Native Americans

5. The Brazilian Kabilesi

Dünyadaki ilişkisiz kabilelerin büyük bir çoğunluğu, muhtemelen yüzde 50’den fazla, Brezilya’da yaşıyor. Bugün, ülke çapında dağılmış 896.000 yerli var. Brezilya kabile halkları, tropik ormanlar, otlak alanları, ovma ormanı ve yarı çöl gibi çok çeşitli çevrede yaşıyor ve çok çeşitli yaşam şekillerine sahipler.

5. The Brazilian Tribes

4. The Korowai Kabilesi

Endonezya, Papua (Yeni Gine’nin batı kısmı, güneydoğu kesimi) Korowai kabilesi ilk olarak arkeologlar ve misyonerler tarafından 1970’ler de keşfedildi. Hala taş aletler kullanıyorlar ve ahşap ağaç evlerinde yaşıyorlar. 1970 yılına kadar kendilerinden başka herhangi birinin varlığından habersizlerdi. Modern dünyadan çok uzak duruyorlar, çünkü göründükleri takdirde bir depremle yok edileceklerine inanıyorlar.

4. The Korowai Tribe

3. The Mashco-Piro Kabilesi

Cujareño halkı olarak da bilinen Mashco-Piro, Amazon yağmur ormanlarının uzak bölgelerinde yaşayan yerleşik bir avcı-toplayıcı kabiledir. Peru’nun Madre de Dios Bölgesindeki Manu Park’ta yaşıyorlar. Geçmişte, yerli olmayan insanlarla temastan kaçınmışlardır.

3. The Mashco-Piro Tribe

2. Pintupi Nine Kabilesi

Pintupi Nine, 1984 yılına kadar Avustralya’nın Gibson Çölü’nde yaşarlarken fark edildiler.

2. Pintupi Nine Tribe

1. The Sentinelese Kabilesi

The Sentinelese, Hindistan ve Tayland arasında Kuzey Sentinel Adası’nda yaşayan yaklaşık 250-500 kişiden oluşan bir kabiledir. Andamanlı yerli halklardan birisidir ve Andaman Adalarının en temas edilmemiş halklarından biridir. Bundan çok daha fazlasını bilmiyoruz, çünkü The Sentinelese kabilesi kendilerini ziyarete gelenlere okla saldırmaktadırlar.

1. The Sentinelese Tribe

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here