Haliliye Hangi Şehirde

Halilye ilçesi Urfa ilimize bağlı merkezi bir ilçedir. 2012 yıllında çıkan büyükşehir yasası ile birlikte merkezi ilçe olmuştur.

Şanlıurfa İlçeleri

Haliliye ilçemiz Urfa ilimize bağlı ilçeler içinde nüfus bakımında en kalabalık ikinci ilçesidir. Bu ilçe her geçen gün nüfusu artmaktadır. Haliliye ilçemizin şehrin merkezinde olması ilçemizin gelişmesine olanak sağlamaktadır. İlçemizin Tarihi Urfa şehrimizle birlikte ele alındığında ilçemizin tarihi çok geçmişe gittiğine şahit olabiliyoruz. İlçemiz birçok peygambere hizmet etmiştir. Sadece peygamberlere değil aynı zamanda birçok medeniyete de hizmet etmiştir. İlçemizde birçok tarihi yapı görmek mümkündür.

En Yeşil İlçesi Haliliye

İlçemizin Nüfusu 369.082 dır. ilçemize bağlı mahalle sayısı 37 dır. İlçemizde birçok park ve bahçe bulunur.

Haliliye

Haliliye de Gezilecek yerler:

Göbeklitepe: Bu yapı il merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunan Örencik köyünde bulunur. bu yapı dünyanın en eski Kült topluluğudur. Buraya geldiğinizde göreceksiniz ki burada insan motifleri bulunur. Bu motifler insanlara ait el ve kol motifleridir. 2011 yıllında UNESCO tarafında kültür miras listesine aday gösterilmiştir. Burada birçok kazı çalışması yapılmıştır. Kazı çalışması sonucunda elde edilen yapıları Şanlıurfa Müzesinde sergilenmektedir.

Göbeklitepe
Göbeklitepe-Haliliye

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düştüğünde burada bulunan tarihi yapıları ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Haliliye-Urfa
Haliliye Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here