Han Eskişehir

Han Eskişehir iline bağlı bir ilçedir. Han ilçesi Eskişehir il merkezine 105 km uzaklıkta yer almaktadır.

Han İlçesi

Eskişehir il merkezinden Han ilçesine toplu taşıma aracı direk olarak yoktur. Bundan dolayı Çifteler ilçesine gidip oradan Han ilçesine ulaşım sağlanmaktadır. Han ilçesi adını Sultan IV. Murat’ın vezirlerinden Hüsrev Paşa tarafından buraya yaptırılan külliyenin bir parçası olan handan almıştır. Tarihte bu bölge önemli bir ticari merkezi olmasından dolayı ilçede çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Hüsrev Paşa Külliyesi

Han ilçesinde yer alan bu Hüsrev Paşa Külliyesi han, hamam ve camiden oluşmaktadır. Osmanlı Devletine ait 17. Yüzyıl yapılarındandır. Osmanlı Sultan IV. Murat’ın Veziri Hüsrev Paşa tarafından 1631 yılında inşa ettirilmiştir. Külliye ilk yapıldığı zamanlarda önemli bir yol üzerinde bulunmasından dolayı büyük önem arz etmektedir.

Hüsrev Paşa Külliyesi

Hüsrev Paşa Camii

Han ilçesinde yer almaktadır. Aslından yapının adının Hüsrev Paşa değil Rüstem Paşa olduğuna inanılmaktadır. Selçuklu Döneminde bir kilise kalıntısının üzerine inşa edilmiştir. Kare planlı kubbeli bir camidir. Selçuklu mimarisini yansıtmaktadır. Günümüzde olukça iyi durumdadır.

Yer Altı Şehri

İlçe merkezinin güneydoğusunda bulunmaktadır. Bu yer altı şehir doğal kayalar oyularak yapılan kat kat mekânlardan ve bu mekanları bağlayan koridorlardan oluşmaktadır. Bu yer altı şehrinde yerleşim yerler nekropol yani mezar alanları ve tahıl ambarları bulunmaktadır. Çok sayıda galeriden ve odalardan oluşmaktadır. Bölgenin nadir örneklerindendir. 1992 yılında Eskişehir Müzesi görevlileri tarafından bulunmuştur. Farklı bir yapıya sahip olan yer altı şehri günümüzde ziyarete açıktır.

Yazılıkaya Antik Kenti

İlçe merkezine bağlı Yazılıkaya Köyünde yer almaktadır. Bu kent Frigler Döneminde dini merkez olarak kullanılmıştır. Bu bölgede kayalık bir platform üzerinde bir anıt bulunmaktadır. Erken Tunç Çağından beri yerleşim yeri olarak kullanılan bu bölgede Hitit Dönemine ait kaya kabartmaları, Frig Dönemine ait kale duvarları, yerleşim yerleri, kaya anıtları, kaya kabartmaları, sunak yerleri, su sarnıçları, kaya mezarları, anıtlar, nişler ve antik yollar bulunmaktadır. Ayrıca Yazılıkaya Köyünde MÖ. 6. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen 17 metre yüksekliğe ve 16.5 metre genişliğe sahip Midas Anıtı bulunmaktadır.

Han Eskişehir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here