Hatuniye Medresesi

Güney Doğu Anadolu Bölgemize gezi yapmayı planlıyorsanız. Muhakkak uğramanız gereken illerden biri de Mardin’dir. Hele bu gezinizin amacı Tarihi yapıları görmekse. Mardin ilimizde tarihi birçok yapı bulunmaktadır.  Bunlardan biri de Hatuniye medresesidir. Bu yapı ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Mardin Hatuniye Medresesi

İlimizde bulunan bu medrese Artuklu hükümdarı Kutbettin İlgazi’nin annesi Sitti Raziye hanım tarafında inşa edilmiştir. Bu medresenin ikinci ismi de Sitti Medresesidir. Asıl yapılış tarih tam olarak bilinmese de 1177-1185 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Medresenin avlusunda hücre tipli yerlere de rastlanmak mümkündür. bu hücrelerin yıllın belirli günlerinde buraya çekilip ibadet ediyorlardı. Bu medreseye uğradığınızda siz de şahit olacaksınız. Bu yapıya sonradan birçok ekleme yapılmıştır. Buda orjinaliğini bozmuştur. Asıl dikkat çekici özelliği medresenin mimarisi kadar eyvanındaki kubbe benzemeleri dikkat çekmektedir. Buraya yıl içinde birçok ziyaretçi gelmektedir. Sizin için bu yapıya yakın yerleri de listeledik. Gelmişken buralara da uğramayı unutmayınız.

  1. Mardin Kalesi
  2. Deyrülzeferan Manastırı
  3. Mor Gabriel Manastırı
  4. Zinciriye Medresesi
  5. Kırklar kilisesi
Hatuniye Medresesi Nerede
Hatuniye Medresesi Nerede

Sonuç olarak tarihi zenginliği ile tarihte birçok medeniyette şahitlik eden bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp bu yapıları ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Hatuniye Medresesi
Hatuniye Medresesi

Hatuniye Medresesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Mardin ilimizin merkezinde bulunan sabancı müzesinin 150 metre ilerisindedir. Yaya olarak ulaşılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here