Havacılık Müzesi

İstanbul Havacılık Müzesi diğer ismi ile Hava Kuvvetleri Müzesi Havacılığa merak salmış birçok kişi için bulunmaz bir yerdir. 7’den 70’e herkesin sıkça uğradığı bir mekandır. İstanbul ilimizin Kadıköy ilçesinde bulunan Türk hava kuvvetlerine ait uçakların sergilendiği müzedir.

Havacılık Müzesi

1.Dünya Savaşında ülkemize ait birçok tayyare bulunmaktadır.  Bu teyyareler Alman şirketinde satın alınmıştır. En eskisi 1912 yıllına ait tayyareler bulunmaktadır.  Burada bulunan tayyareler ile ilgili bir müze kurulması kararı alınmıştır.

Havacılık Müzesi

1960 yılında dönemin  Hava Kuvvetleri Komutanı Hv.Org. İrfan Tansel’in emriyle  Türkiye’de Hava Müzesi kurma fikri gündeme gelmiş ve bu amaçla 1963’te yayınlanan bir emirle Hava Kuvvetleri ve diğer birliklerde kullanılan uçaklardan birer adedinin korunması istenmiştir. Sürdürülen çalışmalar sonucu 1966 yılında Hava Müzesi Teşkilatı oluşturulmuş ve 15 Mayıs 1971 yılında İzmir Cumaovası Sivil Havalanında Türkiye’nin İlk Hava Müzesi açılmıştır. Ancak burada bulunan müzenin ulaşımı sıkıntılı olduğu için 1985 yıllında bugünkü yerine taşınmıştır.

Havacılık Müzesi

3000 metre karesi kapalı 12000 metresi açık olmak üzere toplam 15.000 metre karede bir müze kurulmuştur. Bu müze ülkemizin Türk Havva Kuvvetleri tarihinde bugüne dek kullanılan hava araçları, maket koleksiyonları, havacılıkta kullanılan araç ve gereçler, havacı şehitlerimizin elbiseleri, havacılığın dünden bugüne olan serüveni konulu eserler ve silahlar gibi birçok nadide parça bulunur. Bu eserleri gönlünüzce gezip inceleyebilir. Daha sonra soluklanmanızı için burada bulunan cafe de oturup bir şeyler içebilirsiniz. Yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.  Ayrıca Müzenin bünyesinde bir kütüphane (izinli araştırmacılara) , konferans (sinema) salonu, kafeterya, hediyelik eşya satış reyonu bulunmaktadır.

Havacılık Müzesi

Nerede: Yeşilköy Mahallesi,, Atatürk Havalimanı (IST), Eski Havaalanı Caddesi,, 34149 Bakırköy/İstanbul

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden ulaşmanın en iyi yolu Sirkeci tren istasyonunu kullanarak Yeşilköy istasyonundan müzeye ulaşılabilirsiniz.

Ziyaret saatleri ve günleri: Pazartesi hariç her gün açık olan müzede Hafta içi: 09:00-16:00 Hafta sonu: 10:00-18:00

Ücret: Tam: 6,5 tl öğrenciler içinde ücretsizdir.

Not: burada fotoğraf çekmek ücretlidir. Bunun haricinde fotoğraf makinesi girişleri için 12.5 TL, amatör kameralar içinse ayrıyeten 25 TL ödeme isteniyor. Müzeye bazı özel günlerde ise ücretsiz giriş yapabilmek mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here