Hıdırbey Musa Ağacı Nerede, Nasıl Gidilir?

Hatay ili, Samandağ ilçe sınırında bulunan Hıdırbey Musa Ağacı, yaklaşık 2000-3000 yaşında olduğu tahmin edilen bu ağaç kutsal bir ağaç olarak da kabul edilmektedir.

Musa Ağacı Efsanesi

Bu ağaç ile ilgili efsane şöyledir: Hz. Musa ile Hz. Hızır,  Samandağ’daki buluşmasından sonra Hıdırbey köyüne doğru yol alırlar. Bugünkü ağacın olduğu yer gelince baya yorulurlar. Biraz dinlenmek isterler. Bu arada susamış olan Hz. Musa asasını yer vurur. Biraz dinlendikten sonra yola koyulurlar. Bir süre sonra asasını unutuğunu hatırlar. Geri geldiklerinde asasının yeşerdiğini ve bir fidan haline geldiğini görürler. O günden sonra Bu ağaç Musa Ağacı olarak anılmaya başlandı. Halk arasında yaklaşık 2000-3000 yaşında olduğu tahmin ediyor.  Ağacın gövde çapı 7,5 metre dıştan içe doğru çevresi ise 20 metredir. Buraya her yıl çok sayıda ziyaretçi uğrar. Buraya gelip ağacın gölgesinde kahvaltı yapabilir veya bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz.

Hıdırbey Musa Ağacı Nerede?

Hıdırbey Musa Ağacı, Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Hıdırbey Köy merkezinde bulunur.

Hıdırbey Musa Ağacı Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşabileceğiniz gibi ya da Samandağ kent merkezine gelip burada köy servisiyle ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here