Hıdırlık Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Karabük ili, Safranbolu ilçe sınırında bulunan Hıdırlık Tepesi, Safranbolu ilçe girişinde bulunan harika manzaralı bir tepedir.

Safranbolu Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi aslında Safranbolu’ya gelen Türklerin ilk yerleştiği köydür. Daha sonra Yağmur duasına yağmur duası ile Hıdırellez kutlamaları yapıldığı mekan haline geliyor. Günümüzde önemli turistik yerlerden biridir. Safranbolu ilçemize girişte veya çıkış yaparken bu tepeye mutlaka uğrayın. Aslında bana sorarsanız hem girişte hem de çıkışta bu tepe üzerinde bir çay kahve için emin arasında çok fark bulacaksınız. İlk girişte ilçeye yabancı olduğunuz için tanımak ve ilçeye kuş bakışı incelemek güzel olur. Çıkışta ise ilçeyi gezip gördükten sonra birde burada bakmak farklı bir tat olacaktır. Deneyin ne dediğimi tam olarak o zaman anlamış olursunuz. Tepe üzerinde Safranbolu tarihi ve doğal güzellikleri bir harika görünmektedir. Burada bulunan Çay bahçesinde oturup bir şeyler içmeden kalkmayın. Ayrıca burada birçok anıt mezar ve Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın Türbesi (1845) bulunmaktadır.

Hıdırlık Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Hıdırlık Tepesi, Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Çeşme Mahallesi, Naip Tarlası Sokakta bulunur. Buraya şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Eski Çarşıya giden servislerle de ulaşabilirsiniz. Fakat servislerle giderseniz biraz yürümeniz gerekecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here