Hollanda'nın ilk cinsiyetsiz pasaportu verildi
Hollanda'nın ilk cinsiyetsiz pasaportu verildi

Batı Avrupa’da yer alan Hollanda ülkesi birçok yönüyle diğer Avrupa ülkelerinden ayrılmaktadır. Özellikle son yıllarda alınan ilginç kararla dünya gündemine oturmayı başarmaktadır. İşte yakın tarihte alınan cinsiyetsiz pasaport ile tekrar gündeme gelmiştir.

57 yaşındaki Leonne Zeegers, yakın tarihte ilk cinsiyetsiz pasaport sahibi oldu. Leonne Zeegers, erkek olarak dünyaya gelip 2001 yıllında ameliyatla Kadın olmuştur. Fakat Leonne Zeegers yaptığı açıklamada şimdi kendini herhangi bir cinsiyette ait hissetmiyor. Bunun için pasaportunda cinsiyet kısmına yazılan Kadın ve Erkek bölümlerinden rahatsız oluyor. Bunu Hollanda mahkemelerine taşıdı. Hollanda Mahkemesi Özel hayatta müdahale diyerek Leonne Zeegers haklı buldu.

57 yaşındaki Leonne Zeegers, cinsiyet kısmında kadın (V) ya da erkek (M) yerine X yazan pasaport sahibi oldu. Bu halliyle dünyadaki ilk cinsiyetsiz pasaport sahibi olarak tarihe geçti. Bunun birlikte  Hollanda halkının yüzde 4’ünün kendini bir cinsiyete sahip olmadığını söylüyorlar.  Leonne Zeegers’ın açtığı yolda onlarda artık daha rahat edeceklerini düşünüyorlar. Bu kararın başta bizim ülkede olmak üzere diğer ülkelerde nasıl yankı bulacağı ise merak konusu. Önümüzdeki tarihlerde bunu daha net olarak anlayabileceğiz.

Bunları da Okumalısınız

  1. Amsterdam Gezilecek Yerler
  2. Amsterdam Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Amsterdam Gece Hayatı
  4. Amsterdam Otelleri ve Amsterdam Otel Fiyatları
  5. Hollanda’da Gezilecek 10 Yer
  6. Hollanda Nerede?
  7. Hollanda’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  8. Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  9. Paris’ten Amsterdam’a Trenle Basit Gezi Planı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here