Honaz

Honaz Denizli iline bağlı şirin, güzel bir ilçedir. Honaz ilçesi Denizli il merkezine 24 km uzaklıkta yer almaktadır. Honaz ilçesine ulaşım Denizli il merkezinden kalkan belediye otobüsleri ve minibüsleri ile sağlanmaktadır. Ege Bölgesinin en yüksek dağı olan Honaz Dağının eteklerine kurulan Honaz ilçesinde tarihi ve doğal güzelliğe sahip çok sayıda yer bulunmaktadır. Honaz ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Colossae Antik Kenti: Honaz ilçe merkezine 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Honaz ilçesinden yürüyerek ya da otobüs ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Honaz Dağının kuzeyinde Aksu Çayının yanında kurulan Colossea Antik Kenti Frigya’nın 6. Büyük kentidir. Colossae Antik Kenti antik çağın en önemli dini merkezlerindendir. Çeşitli dönemlerde farklı hükümdarlıklar zamanında kurulan antik kent içinde çok sayıda tarihi yapı yer almaktadır. Colossae Antik Kentinden günümüze Osmanlı Döneminden kalma kale kalıntıları, oda ve ev tipi mezarlar bulunmaktadır.

Honaz Colossae Antik Kenti

Sultan Murat Camisi: Honaz ilçe merkezinde yer almaktadır. Osmanlı döneminde Sultan II. Murat tarafından inşa ettirilen caminin kitabesi kayıp olmasından dolayı ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Günümüze kısmen sağlam olarak ulaşan Sultan Murat Camisi görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Sultan Murat Camisinin hemen yanında Üç Şehitler Türbesi yer almaktadır.Dikkat çekici bir özelliğe sahip olan Üç Şehitler Türbesini de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Honaz ilçesinde yer alan antik çağdan beri önemli bir savunma alanı olan Honaz Kalesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Honaz Sultan Murat Camisi

Kaklık Mağarası: Honaz ilçesine bağlı Kaklık Kasabasında yer almaktadır. Kaklık Mağarası içinde yer alan traverten basamakları ile dikkat çekmektedir. Kaklık Mağarası içinde bulunan traverten basamaklarından dolayı Pamukkale Mağarası olarak da anılmaktadır. Kaklık Mağarası sarkıtları, dikitleri ve mağaranın sürekli akan ve damlayan duvarlarında oluşan sarmaşık türü bitkileri ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Honaz ilçesinin önemli bir turizm merkezi olan Kaklık Mağarası yapılan aydınlatmaları sayesinde rahatlıkla gezebilir ve tüm güzelliğine yakından şahit olabilirsiniz. Kaklık Mağarası içinde çok sayıda termal su yer almaktadır. Berrak, renksiz ve kükürt kokulu olan bu termal sular bazı cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca Kaklık Mağarasının yakınında yüzme havuzu, küçük bir anfi tiyatro, kafeterya ve seyir alanı bulunmaktadır. Muhteşem güzelliği ile hayran bırakan Kaklık Mağarasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Honaz Kaklık Mağarası

Saklıgöl: Honaz ilçesine bağlı Yukarı Dağdere köyünde yer almaktadır.Masmavi görüntüsü ile dikkat çeken Saklıgöl görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir. Saklıgöl içinde bulunan ağaçlar ile kaplı yüzen adası ile dikkat çekmektedir. Gölün ortasında hareket eden bu kaya parçası ilginç bir görüntü oluşturmaktadır. Saklı Gölün mavi manzarası eşiliğinde içinde yüzen yeşil kaya harika bir görüntü oluşturmaktadır.

Honaz Saklıgöl

Honaz Dağı Milli Parkı: Ege Bölgesinin en yüksek dağı olan Honaz dağı Denizli’nin Honaz ilçesinde yer almaktadır. 1995 yılında milli park ilan edilen Honaz Dağı Milli Parkı zengin bitki örtüsü ile ön plana çıkmaktadır. Honaz Dağı Milli Parkında karaçam, kızılçam ve ardıç ağaçları yer almaktadır. Yeşil tabiatı dışında milli park içinde barındırdığı çeşitli hayvan türleri ile dikkat çekmektedir. Çeşitli doğa sporlarına ev sahipliği yapan Honaz Dağında yelken kanat ve yamaç paraşütü yapılmaktadır. 1. Dünya Hava Olimpiyatları Yelken Kanat ve Yamaç Paraşütü yarışmaları Honaz Dağında yapılmasından dolayı burası önemli bir doğa sporu merkezine dönüşmüştür. Ayrıca Honaz Dağında kışın kayak da yapılmaktadır. Burada bulunan dinlenme tesislerinde günübirlik tatil yapabilirsiniz. Ayrıca Honaz Dağı Milli Parkı piknik yapmak için de uygun alanlara sahip.

Honaz Dağı Milli Parkı
Honaz Dağı
Honaz Hangi Şehirde
Honaz Haritası
Honaz Nasıl Gidilir
Honaz Nerede
Honaz Şelalesi
Honaz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here