Hoşap Kalesi

Türkiye’mizin gezmeye görmeye değer yerlerinden Hoşap Kalesi, Van iline bağlı Gürpınar ilçesinde bulunmaktadır. Hoşap Kalesi tarihi ve mimari zenginliği ile görmeye değer bir yer.

Hoşap kalesi, Van’a yaklaşık 50–60 km arası uzaklıktadır. Van-Başkale yolu üzerinde, Gürpınar ilçesi Güzelsu beldesinde bulunur. Van merkezden aracınızla ya da gezi turları ile kaleye gitmeniz mümkün. Hoşap Kalesine giriş ücretsizdir.

Hoşap Kalesi Nasıl Gidilir
Hoşap Kalesi Nasıl Gidilir

Hoşap Kalesine ulaştığınız da sarp bir yamaç üzerine kurulu bir kale göreceksiniz. Bu kaleye tatlı ve iyi su anlamına gelen Hoşap isminin verilmesinin sebebi; kalenin içinde akan berrak ve tatlı sudur. Urartu Dönemine ait bu kale 1643 yılında Mahmudi Beyi Sarı Süleyman tarafından yeniden onarıldığı için Mahmudi Kalesi olarak da anılır. Hoşap Kalesinin her köşesinde tarihe ait kalıntılar bulmanız mümkün. Üç ayrı sur ile çevrili kalenin içerisinde tarihi güzelliğe sahip iki cami, üç hamam, Hoşap suyunun aktığı çeşme ve yer altı zindanları bulunmaktadır. Çoğunluğu harabeye dönüşen bu yapıların dışında günümüze kadar bozulmadan ulaşan özgün kapısı ve kapının üzerinde bulunan Farsça yazılı tarihi bilgiler ile tüm gizemleri içerinde açıklayan çeşitli hayvan motifleri ile süslenmiş kitabe bulunmaktadır. Kale içerisinde hala kalıntıları bulunan köy evleri ve cami de bulunur. Kalenin güney tarafında bulunan Mahmudi sarayına ait kalıntılar bulmanız mümkün. Kalenin en üstünde bulunan seyir köşkünde harika bir manzaraya şahitlik edeceksiniz. Ayrıca kalenin altında Zeynel Bey tarafından yapılan Hoşap çayı üzerine kurulu tarihi bir köprü bulunmaktadır. Hoşap Kalesi içerisinde bulunan yapıların çoğunluğu günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Mimari özelliği ve dayanıklı yapısı ile bölgenin en dikkat çeken eserlerindendir.

Hoşap Kalesi Nerede
Hoşap Kalesi Nerede

 Sürekli ziyaretçi alan Hoşap kalesi yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahip. İlkbahar ve yaz aylarında çiçekli ve yeşil tabiatı ve temiz havası ile güzel vakit geçireceğiniz bir yer. Kış aylarında ise kalede oluşan kar manzarası görülmeye değer.

Hoşap Kalesinin tarihi ve doğal zenginliği ile güzel bir gezi yapmış olacaksınız. Hoşap Kalesi tüm ihtişamıyla ve zengin tarihi mimarisi ile büyülemeye hazır bir yer. Tarihi ve doğa güzelliklerini içerisinde barındıran bu mekâna mutlaka gitmeli görmelisiniz.

Hoşap Kalesi
Hoşap Kalesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here