Asırlar boyunca padişahlarla sultan hanımların en gözde yerlerinden de biriymiş.

Hünkar Kasrı İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Eminönü semtinde bulunur. Restorasyon harikası dediğimiz bu yapı mutlaka gezi listenizde olması gereken bir yerdir. Yeni Cami’nin hemen bitişiğinde bulunur.

17. yuzyil Iznik cinileriyle Osmanli ihtisaminin izlerini tasiyan Eminonu’ndeki 350 yillik Yeni Cami Hunkar Kasri, Mehter Takimi?nin marslari ile vatandaslarin ziyaretine acildi.

17.yüzyılda Osmanlı devleti daha çok sanatta ve bilie yönelmişti. Bu dönemde birçok sanat yapı inşa edildi. Bu yapılardan biri de Hünkar Kasrı’dır. bu kasır. III. Murat’ın eşi Safiye Sultan’ın isteği üzerine inşa edilmiştir. kasıra padişah ve ailesi zaman zaman ibadet etmek veya dinlemek için kullandıkları bir yerdi.

Hünkar Kasrı

2004 yıllında çok geniş bir restorasyon çalışması yapılmıştır. burada 10 bin 250 cini kullanılmıştır. Bu kadar geniş ve kılı kırk yaracasına yapılan bir yapılan bir eser olur da ödülü olmaz mı elbette olur.2010 yıllında 4 kategoride verilen Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülleri’nde Türkiye’den Yeni Camii Hünkar Kasrı Restorasyon Projesi’ ‘koruma’ kategorisinde ödüle layık görülmüştür.

Asırlar boyunca padişahlarla sultan hanımların en gözde yerlerinden de biriymiş.

Muhteşem yapısı ve mimarisi ile göz kamaştırmaktadır. Pek kimsenin bilmediği İstanbul’un göbeğinde kalan  bu kasrı yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeye gelmelisiniz.

Yeni Cami Hünkâr Kasrı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here