Hurrem Sultan Çeşme Nerede

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet Meydanında yer alır. Burada bulunan Ayasofya Müzesinin karşısında yer alır.

Hurrem Sultan Çeşme

Çeşme Kanuni sultan süleyman’ın eşi olan Hürrem Sultan tarafında inşa edilmiştir. inşa edilme sebebi bir çok hayır işinden biri olan çeşme Haseki Külliyesine gelir sağlaması amacıyla yaptırılmıştır. inşa tarihi olarak 1556-57 tarihlerinde olduğu söylenilir. Çeşmenin mimarlığını Mimar Sinan yapmıştır. Çeşme 2008 yıllında restore edilmiştir.

Hurrem Sultan Çeşme İstanbul

Sultanahet bölgesinde bulunan bu isimde bir de hamam bulunmaktadır. Hamamın duvarını süsleyen bu çeşme mimarisi ile birçok ziyaretçi gelmektedir. Aktif olarak kullanılmasa ‘da naifliği ve çevresini kaplayan sarmaşıkla dikkat çekmeyi başarmaktadır.  Konumundan dolayı gelenlerin mutlaka uğrayıp fotoğraf çektirdikleri bir yerdir. Yanda soluklanmanız için bir cafe bulunmaktadır. Burada oturup bir şeyler yiyip içerken çeşmenin manzarasına dalıp gidiyorsunuz.  Yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Hurrem Sultan Çeşme Nerede

Nasıl Gidilir:

-Tramvay: Ayasofya Müzesine bağlı Bağcılar Kabataş Tramvay hattı ile Gülhane ve Sultanahmet duraklarını kullanarak Hürrem Sultan Çeşmesine ulaşabilirsiniz.

– Tren: Halkalı-Sirkeci Banliyö Tren hattı ile Sirkeci’ye; buradan da tramvay hattıyla Hürrem Sultan Çeşmesi’ne ulaşabilirsiniz.

– Vapur: Anadolu yakasından gelecekseniz Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına ulaşabilirsiniz.

Otobüs: İstanbul’un her yerinden Belediye ve Halk Otobüsleri ile Eminönü’e; buradan da tramvay ile Hürrem Sultan Çeşmesine’ne ulaşabilirsiniz. – Eminönü’ne gelen otobüs hatları 28-28T-30D-EM1-EM2-44B-99-54E-66-74A-36CE-47Ç-77Ç-336E-70FE-47-47E-33Y-92G-97A-94-33-33B-32-35-90-91O-36KE-325YK1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here