ibiza

İbiza Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

İbiza ya da diğer ismi Eivissa, Akdeniz’deki Balear Adaları’nda yer alan ve İspanya hakimiyetinde bulunan bir adadır. Burada üç önemli kent vardır. Bunlar, İbiza Town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany’dir. Özgürlükler adası olarak bilinen İbiza şehrini daha yakında tanımak için bazı bilgileri başlıklar halinde vermeye çalışalım.

Tarih:  654 yıllında keşfedilen İbiza adası Ortaçağ döneminde Müslümanların hakimiyetinde kalmıştır. İbiza ismi,  Arapça “Yabisah” olarak bilinir. Katalanca’da ise; Eivissa olarak bilinir. İbiza adası Avrupa’nın hatta dünyanın en önemli turizm yeridir.

Coğrafi Bilgiler:  İbiza adası,  Yüzölçümü 575 kilometre olup 40 km uzunluğunda ve 25 km genişliğinde harika bir adadır.

Nüfus:  İbiza adasında yaklaşık 112 bin kişi yaşamaktadır. Fakat gelen turistlerle milyonu buluyor.

İklim: İbiza Adası Akdeniz iklimin etkisindedir. Burada yazlar sıcak ve nemli, Kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 25 derce iken kış ayların 10 dereceyi bulmaktadır.

Ne Zaman Gidilir: İbiza adasına dört mevsim gidebilirsiniz. Fakat buraya gitmenin en uygun olduğu zaman Haziran-Eylül aylarıdır. Bu aylarda ada harika bir güzel olmaktadır.

Para Birimi: İspanya Avrupa Birliğine üye ülke olduğundan dolayı para birimi Euro’dur.

Saat Farkı:  İbiza ile Türkiye arasında yaklaşık 1 saat zaman farkı vardır.

Resmi Dili: İbiza’da resmi dil olarak Katalanca ve İspanyolca konuşulmaktadır. Bunun dışında başka dillerde konuşulmaktadır.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Avrupa Birliğine üye ülkeler Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

Gezi Süresi: Eğlence adası olarak bilinen İbiza adasına hem deniz turizmi için hem de doğal güzellikleri görmek için buraya her yıl çok sayıda kişi akın eder. Siz de en kısa zamanda güzel bir plan hazırlayıp en az 2-3 günlük bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Dalt Vila (Ibiza Town)

İbiza adasında 3 büyük şehir bulunur. Bunlardan biri Ibiza Town olduğunu söylemiştik. Adanın en büyük şehri İbiza Town, eski yerleşim Dalt Vila ve modern Eixample olmak üzere iki bölgesi bulunur. Dalt Vila Bölgesinde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Bu yapılar Unesco tarafında koruma altın alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse eski bölgeyi  ve burada bulunan yapıları mutlaka gezin.

Nasıl Gidilir: Buraya havalimanından 10 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz.

Çağdaş Sanatlar Müzesi (Museu d’Art Contemporani (MACE))

Dalt Vila bölgesinde bulunan bu müze 17. yüzyılda inşa edilmiş olup silah deposu olarak kullanılıyordu. Fakat daha sonra şehirde bulunan genç sanatçıların girişimi ile 1964 yıllında müze olarak açılmıştır. Müzede çok sayıda önemli eser sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: Dalt Vila bölgesinde bulunduğu için merkezden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Ronda Narcis Putget, 07800 Ciudad de Ibiza, İspanya
Telefon: +34 971 30 27 23
Ziyaret Saatleri:  Kış için, Salı – pazar 10:00-13:00 ve 16:00-18.00 arası açıktır.  Pazartesi ve resmi tatillerde kapalı.
Yaz için: Salı – pazar 10:00-13:00 ve 17:00-20.00 arası açıktır.  Pazartesi ve resmi tatillerde kapalı.
Aquamar Su Parkı (Aquamar Waterpark) 

Kara delik, kamikaze gibi eğlenceli bölümlere sahip olan bu palaj aileli çocuklar için harika bir yerdir. Buraya ailece gelip yüzebilir birçok etkinliğe katılabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Ibiza Town bölgesinden buraya her 20 dakikada bir otobüs kalkmaktadır. Burada kalkan 14 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Ya da araç kiralayıp daha rahat ulaşabilirsiniz.

Adres: Ctra. de Platja d’en Bossa, 294, 07817 Sant Josep de sa Talaia, Illes Balears, İspanya
Telefon: +34 971 39 67 90
Mercadillo las Dalias

İbiza şehrinde kurulan Punta Arabî’de sonra şehrin en büyük ikinci pazarıdır. Her Cumartesi Las Dalias Restaurant’ın çevresinde  kurulan pazarda istediğiniz birçok şeyi burada bulabilirsiniz. yaz mevsiminde ise pazartesi ve salı akşamları kurulmaktadır. Ayrıca pazar etrafında birçok restoran ve cafe bulunur. Buraya gelip ortamı görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: İbiza kent merkezinden buraya yürüyerek ulaşılabileceği gibi toplu taşım araçları da kullanarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Carretera San Carlos, Km. 12, 07850 Sant Carles de Peralta, Islas Baleares, İspanya
Telefon: +34 971 32 68 25
Necropolis del Puig des Molins

Puig des Molins, İbiza Arkeoloji müzesinin bir parçasıdır. Buranın geçmiş 7 bin yıl öncesine dayanır. Fenikeliler zamanında 3000’den fazla mezara ev sahipliği yapmaktadır. Burada çok sayıda arkeolojik eser bulunmuştur. Buraya gelirseniz İbiza tarihi iyi anlamınız için ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Via Romana, 31, 07800 Eivissa, Illes Balears, İspanya

Telefon: +34 971 30 17 71

Ziyaret Saatleri: Salı-Cumartesi: 10:00-14:00 ve 18:30-21:00/ Pazar: 10:00-14:00, Pazartesi kapalı

Ücret: Giriş ücreti: 2,40 Euro, İndirimli: 1,20 Euro

Es Vedra

İbiza Adasının 2 km güneybatı sahilinde bulunan, kayalıklardan oluşan harika bir adacıktır. Bu adacık ile ilgili çok sayıda hikaye anlatılır. Kalıcı insan yerleşimi olmayan adada harika doğal güzellikler bulunur. Yolunuz düşerse buraya kesinlikle uğramalısınız.

Nasıl Gidilir: İbiza’da buraya feribotla ulaşabilirsiniz.

Adres: Es Vedrà, Balear Adaları, İspanya

Atlantis Koyu

İbiza Adasının batı kısmında bulunan harika bir koydur. Doğal güzelliği ile görenleri hayrete düşürmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip bol bol manzara fotoğrafı çekmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Merkezden hareket eden araçlarla buraya çok rahat ulaşabilirsiniz. Ya da Torre des Savinar tarafında yarım saatlik yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Cova de Can Marça

İbiza adasının kuzeydoğusunda bulunur. Burada şehrin yeraltı zenginliklerini öğrenme fırsatı sunuyor. Mağaranın içinde bulunan sarkıt ve dikitler 100 bin yıl öncesine dayanır. Buradaki yer altı oluşumunu tur eşliğinde 40 dakika gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Mağaraya çıkan San Antonio 22 numaralı ve İbiza 25 numaralı otobüsleri ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Cueva de Can Marsa, Port de Balansat, 07815 Puerto de San Miguel – Ibiza, İspanya
Telefon: +34 971 33 47 76
Portinatx

Altın sarısı kumlarla kaplı 3 plajı bulunur. Burada deniz, kum ve güneş üçlüsünü harika bir şekilde yaşayabileceğiniz bir yerdir. Burada ayrıca konaklama yeri, Cafe ve restoran bulunur.. Burada çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: San Juan’dan buraya arabayla 10 dakika gelebileceğiniz gibi San Antonio’ya ve İbiza Town’da feribotla buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Portinatx, 07810, Balear Adaları, İspanya

Platja d’en Bossa

İbiza Adasının en uzun kumsalına sahip tatil yöresidir. Burada harika zaman yaşayabilirsiniz. Gün içinde denize girip keyif yaparken gece burada bulunan mekanlarda eğlenebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: İbiza’dan buraya şahsi araçla veya toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Platja d’en Bossa, 07817, Balear Adaları, İspanya

2.Gün

Formentera Adası (Formentera Island)

Akdeniz’de tropikal rüyayı gerçekleştirmek isteyenlerin uğraması gereken bir yerdir. Burada denizin bütün mavi tonlarını görebilirsiniz. İbiza’nın 6 km güneyinde bulunur. Burada çok sayıda plaj bulunur. Bu plajlarda harika zaman geçirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: İbiza’da buraya feribotla yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Hippy Market

İbiza’nın en popüler pazarı olan Hippy Market görülmeye değerdir. Haftanın değişik günlerinde ve adanın değişik yerlerinde kurulan bu pazarlardan birini görmeden kesinlikle dönmeyiniz. Burada Eski eşyalar, el yapımı hediyelikler ve buna benzer birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya toplu taşıma aracı veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Avinguda Punta Arabí, s/n, 07840 Santa Eulalia del Río, Islas Baleares, İspanya
Telefon: +34 971 33 06 50
San Antonio

Adanın en renkli ve en hareketli yeridir. Burada harika gece mekanları bulunur. Aynı zamanda gün içinde gezip tozacağınız mükemmel yerler bulunur. Yolunuz düşerse buraya gitmeniz gereken yerlerin başında burası gelmelidir.

Nasıl Gidilir: Çevre adalardan buraya tekne ile ulaşabilirsiniz.

Passeig de ses Fonts

San Antonio merkezinde bulunan bir gezinti yoludur. Bu yolu 1990’lı yılların başında kasabanın cazibesini artırmak amacı ile yapılmıştır. Yol üzerinde çok sayıda yapı gözünüze çarpar.

Nasıl Gidilir: San Antonio merkezden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Carrer Ample, 1, 07820 Sant Antoni de Portmany, Illes Balears, İspanya

Cala Saladeta

Burası San Antonio bölgesinin en tenha yerlerinden biridir. Plaja gittiğinizde bana deniz yüzmek yetmez biraz adrenalin istiyorum diyorsanız burası tam size göre bir yer. turkuaz renkli sularda yüzüp güzel vakit geçirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Çevre adalardan buraya tekne ile ulaşabilirsiniz.

Cala Comte

Sant Agusti des Vedra’ya 8 km uzaklıkta bulunan bu yer İbiza’da gün batımının izlendiği en harika yerdir. “Mavi Bayrak” ödüllü plaja gidip harika zaman geçirebilirsiniz. Burada bulunan restoranlarda leziz yemekler tadabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: San Antonio’dan arabayla 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Adres: 07830 Sant Josep de sa Talaia, Balear Adaları, İspanya
Telefon: +34 971 80 01 25

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde çok sayıda taksi bulunur. Burada taksi ücretleri gayet uygundur. Ortalama 20-25 Euro ile şehrin birçok noktasını gezebilirsiniz.
Metro İbiza adasında metro hattı yoktur.
Tramway İbiza adasında tramvay hattı yoktur.
Bisiklet Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Şehir merkezinde birçok bisiklet kirlama yerleri bulunur. Burada bisiklet kiralayıp şehrin birçok noktasına ulaşım yapılabilir.
Minibüs, Otobüs Adada birçok otobüs hattı bulunur. Bu otobüs hatları ile adanın birçok noktasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatları rotadan rotaya göre değişmektedir. Ücretler ise mesafeye göre değişir.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Ülkemizden buraya direk veya aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Aktarmalı olarak yaklaşık 5-6 saat sürmektedir. İbiza Town şehir merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta İbiza Havalimanı bulunur. Buraya ulaştıktan sonra 10 numaralı otobüsle ada merkezine ulaşabilirsiniz.
Otobüs Başta İspanya şehirleri olmak üzere birçok Avrupa şehrinde buraya otobüsle ulaşabilirsiniz.
Tren Bilindiği üzere Avrupa’da ulaşım denilince akla hemen hızlı trenler gelir. Buradan da başta İspanya şehirleri olmak üzere birçok Avrupa şehrinde hızlı trenle ulaşmak mümkündür.
Gemi İbiza, ada kenti olduğundan dolayı buraya ulaşmanın en kolay yollarından biri de şüphesiz ki deniz yoludur. Buraya sefer yapan iki feribot firması bulunur. Bunlar, Baleraia ve Transmediterranea’dır. Barselona, Valensiya ve Denia başta olmak üzere birçok denizle bağlantısı bulunan şehirlerden ulaşım yapabilirsiniz.
Araba Gerekli evrakları tamamladıktan sonra ülkemizden çıkıp Avrupa şehirlerini geze geze özel aracınızla buraya ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

İbiza şehrinde alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Bütün tatil beldelerinde olduğu gibi burada da çok sayıda renkli dükkan bulabilirsiniz. Özellikle şehir merkezinde mağaza, hediyelik eşya satan dükkanlar ve küçük alışveriş merkezleri bulunur. Burada gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Yine sahil kenarında yerel halkın serdikleri tezgahlar bulunur. Burada birçok ürün satılmaktadır. Burada sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Yeme İçme

Akdeniz kültürünü taşıyan İbiza mutfağın temeli; deniz ürünleri, Sebze, et ve zeytinyağlı yemeklerdir. Ayrıca kızartma yemekleri de çok tüketilmektedir. Bunlar dışında dünyaca ünlü lezzetleri de burada görebilirsiniz. İşte bu adaya gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler şunlardır.

Paella: karidesli ya da tavuklu olarak hazırlanan bu yemek aslında lapa bir pilav yemeğidir. Bizdeki bulgur pilavı andırmaktadır. Rivayete göre burada yaşayan kadınlar yemeklerin atıklarını toplayıp daha sonra gelen kişilere ikram etmişler bu yemek sonrada böylece ünlü olmuştur. Fakat bu rivayet sadece. Bu yemek genelde öğle yemeği olarak yenilmektedir.

Tapas: Bu yemek daha çok atıştırmalık olarak bilinir.  minik ekmekler üzerine  jambonlar, soslar, peynirler, domatesler ve birçok lezzetli malzeme koyulur. Bu yemeğin hikayesi ise şöyledir. Kral Alfonso’nun Cadiz üzerinde seyahat ederken yorulup bir yerde oturur. Burada  jerez içmek ister. Hancıya kızıp bana çabuk bir  jerez getir der. Hancı koşup krala  jerez hazırlar fakat içine toz kaçmasın diye bir tabak bırakır. Tabakta boş kalmasın diye içine atıştırmalık bir şeyler koyar. Bu kralın çok hoşuna gider. O günden sonra bu yemek popüler olur.

Deniz Ürünleri: Burada birçok deniz ürününü sofrada bulmanız mümkündür. karides, ahtapot ve kalamar gibi balık çeşitlerini harika içecekler eşliğinde yiyebilirseniz.

Zeytinyağlı Dolma: İbiza mutfağının temeli zeytinyağlı yemeklerden oluduğunu söylemiştik. Özellikle adaya ait bu dolmaları tatmadan dönmeyin.

Flao: Tatlı bir börek çeşidi olan Floa, Krem peynir, nane ve yumurtanın birleşiminden oluşur. Bu yemeği tatmadan dönmeyin.

Snngria: İspanyolların ünlü içeceği Sangria, Bir çeşit meyveli kokteyl olarak bilinir.  Bu kokteyl, kırmızı şarap, meyve parçaları ve balın karışımında oluşur. Adada hangi restoran ve cafeye giderseniz bu içeceği bulursunuz.

Nerede Kalınır

Yukarıdan da açıkladığımız gibi İbiza adası üç farklı şehirde oluşur. Bunlar; İbiza Town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany’dir. Buraya gittiğinizde konaklama için kesinlikle İbiza Town’u seçmelisiniz. Çünkü gezi ve eğlence hepsi bu şehirde toplanmıştır. Şehirde çok sayıda otel, hostel ve günübirlik evler bulunur. Burada en uygun hostel yaklaşık 25 Euro’dur.

 Gece Hayatı

İbiza için özgürlükler adası ve eğlence adası gibi birçok unvan kullanılır. Gerçekten İbiza adası bu unvanları sonuna kadar hakkediyor. Sadece İspanya için Dünya genelinde gece hayatı ve gece eğlencesi denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. Özellikle yaz mevsiminde Avrupalıların akın ettiği bir adadır. Adaya  Avrupa ve Amerika’nın en ünlü sanatçılar konser almaktadır. Uyumayan bu ada sabah saatlerine kadar durmadan eğlenirler. İbiza Gece Hayatı, Gece, Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<İbiza Gece Hayatı

Turlar

İbiza’da birçok tur firması bulunur. Bu firmalarına katılıp şehrin birçok noktasına ulaşabilirsiniz. Özellikle ada şehri olduğundan dolayı buraya daha çok bot ve  tekne turları yapılır. Buraya yolunuz düşerse bot ve tekne turlarına katılıp şehri gezebilirsiniz. Yine bunun yanında şehir içinde birçok noktaya rehber eşliğinde turlar düzenleniyor. Bu turlar ise daha çok otobüslerle yapılır. Şehirde bulunan tur firmalarında ortalama bir ücret çıkardık. Bunu tabloya yansıttık. İşte o tablo:

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 20 Euro 25 Euro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

15 Euro 20 Euro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

İbiza adasında Türkiye’nin konsolosluğu bulunmamaktadır. En yakın konsolosluk Barselona şehrinde bulunur. Bu konsolosluk hakkında bilgi almak için Tıklayınız. 

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya; huzur, sükunet ve dinginlik ihtiyacı olanlar kesinlikle gitmeli.
 2. İbiza gece mekanların çoğunda giriş ücretlidir. Dikkat etmelisiniz.
 3. Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da yemeklerin içine domuz eti ya da domuz yağı konulmaktadır. Sipariş etmeden önce bunu belirtin(Tabi kullanmıyorsanız)
 4. İbiza’da uçakta iner inmez saatinizi 1 saat geri alın.
 5. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin.
 6. İbiza adasına gidiyorsanız çılgın partilere hazırlıklı olmalısınız.
 7. İbiza adası çok pahalı bir yerdir. Ona göre ayağınızı uzatın.
 8. Bazı adalara gittiğinizde piknik çantanız ve şemsiyenizi de yanınıza alın.
 9. Kiralık araç için önceden rezervasyon yaptırın.
 10. Buraya gelmeden önce otel ve uçak rezervasyonuzu yaptırın.
 11. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Madrid Gezilecek Yerler
 2. Madrid Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 3. Madrid Gece Hayatı
 4. İspanya Nerede?
 5. İspanya’da Gezilecek 10 Yer
 6. İspanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 7. İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 8. Barcelona Gezilecek Yerler
 9. İbiza Gezilecek Yerler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here